Materiał Partnera Jak wygląda demontaż konstrukcji stalowych?

Jak wygląda demontaż konstrukcji stalowych?

Stwierdzenie, że proces demontażu konstrukcji jest tak samo skomplikowany jak jego montaż – to prawda. Podjęcie się wyburzenia danego budynku oznacza znajomość sposobu jego wznoszenia. Metoda wykonania konstrukcji, rodzaje połączeń oraz pozostałe czynniki mają znaczący wpływ na sposób demontażu i efekt prowadzonych przy tym prac. Konstrukcje stalowe, o których mowa to m.in. szklarnie, wiaty, kotłownie, hale przemysłowe, ale także maszyny i urządzenia itp.

Na czym polega demontaż konstrukcji stalowych?

Każda konstrukcja wymaga oddzielnego podejścia do czynności związanych z demontażem. Zarówno sposób prowadzenia prac, jak i typ stosowanych urządzeń mają spore znaczenie. Nie wszystkie obiekty można wyburzyć tylko za pomocą narzędzi ręcznych. Wiele konstrukcji wymaga zastosowania specjalnych maszyn.

Demontaż konstrukcji stalowych często wiąże się z rozkręceniem lub pocięciem jej elementów, przy pomocy palnika. Ręczne cięcie jest możliwe po wcześniejszym zburzeniu konstrukcji. Demontaż obiektów ze stali wykonuje się za pomocą:

  • obalania i rozrywania, dzięki linom i ciągnikom,

  • specjalistycznych urządzeń wyburzeniowych wyposażonych w osprzęt służący do cięcia stali,

  • maszyn budowlanych, takich jak koparki, spycharki lub ładowarki,

Najlepszym sposobem demontażu niedużych budynków stalowych jest wykorzystanie maszyn wyburzeniowych wyposażonych w specjalistyczne szczęki. Z łatwością może przeciąć nawet bardzo grube, stalowe belki. 

Dość wysokie budynki będące jednak w zasięgu maszyn naziemnych, można wyburzać z użyciem specjalnych maszyn budowlanych na podwoziu koparek. Posiadają one przedłużone ramię ze specjalnymi szczękami do cięcia stali.

Dalsze działania po demontażu

Aby przygotować elementy konstrukcji do transportu, należy pociąć poszczególne części za pomocą palnika. Taką metodą można otrzymać elementy o wymiarach pozwalających na bezpieczny transport w kontenerze do miejsca skupu złomu. 

Prowadzenie rozbiórki każdego budynku jest ustalane indywidualnie. Jednak na początku należy poddać obiekt oględzinom i analizie. Dzięki temu wyspecjalizowane przedsiębiorstwo może wybrać optymalny sposób wyburzania mając na uwadze bezpieczeństwo, czas i koszty, metodę rozbiórki.

Gdzie znajdziemy firmę, która podejmie się rozbiórki metalowych konstrukcji i późniejszego transportu złomu? Warto zgłosić się do Skupu I Sprzedaży Surowców Wtórnych Dariusz Janiszewski, z siedzibą w Władysławowie.

Opracowanie:

Podziel się