Materiał Partnera Jak wybrać odpowiednie słoiki do przetworów?

Jak wybrać odpowiednie słoiki do przetworów?

Różnego rodzaju dżemy i konfitury cieszą się dużą popularnością od wielu lat. Obecnie tego typu produkty są szeroko dostępne w sklepach spożywczych, jednak wciąż mnóstwo osób woli samodzielnie przygotowywać przetwory. Do ich przyrządzenia niezbędne są jednak nie tylko same składniki spożywcze, ale i odpowiednie opakowanie – najczęściej są to słoiki. Szkło jest bowiem materiałem, który najbardziej nadaje się do przetrzymywania żywności przez dłuższy czas. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na wybór słoików.

Dlaczego szklane opakowania są najlepsze do przetworów?

Szklane słoiki charakteryzują się wieloma ważnymi zaletami. Przede wszystkim szkło jest materiałem chemicznie obojętnym, a więc nie wpływa w żaden sposób na skład żywności, która jest przechowywana wewnątrz pojemnika. Nie zmienia się zatem smak ani zawartość witamin. Ponadto, szkło zapobiega przedostawaniu się do środka tlenu oraz bakterii. Szczególnie ważną sprawą w dzisiejszych czasach jest również aspekt ekologiczny. Szkło spełnia wszystkie wymagania, gdyż jest materiałem, który z łatwością możemy poddać recyklingowi. Wybierając opakowania szklane, zamiast na przykład plastikowych, wpływamy zatem pośrednio w pozytywny sposób na środowisko naturalne.

Jakie słoiki do przetworów wybrać?

Każdorazowo powinny być to słoiki dobrej jakości – trwałe i solidnie wykonane. Zarówno słoiki, jak i inne szklane opakowania, możemy zakupić w firmie Master sp.j.PW Marek Porczak. Rozbudowana oferta daje możliwość wyboru słoików, dopasowanych do specyfiki naszych przetworów. Podstawową kwestią jest bowiem ich rodzaj. 

Dżemy i konfitury warto trzymać w małych słoiczkach. Pojemniki o mniejszych rozmiarach sprawdzą się także do przechowywania niektórych przetworów w zalewie octowej, takich jak marynowane grzyby lub owoce. Są to bowiem produkty, które jesteśmy w stanie spożyć w krótkim czasie, a więc małe słoiczki będą najbardziej funkcjonalne. Duże, litrowe słoiki będą natomiast idealne do przechowywania przetworów kiszonych – zwłaszcza ogórków. Pamiętajmy, aby często wymieniać słoiki na przetwory, gdyż nie mogą one być popękane lub wyszczerbione. Podobnie z zakrętkami – warto wyposażyć się w większy zapas, gdyż te używane wielokrotnie mogą nie zapewnić odpowiedniej szczelności przetworom. W wyniku tego żywność może nawet spleśnieć. 

Opracowanie:

Master sp.j.PW Marek Porczak

Jarosław , Spółdzielcza 15

Podziel się