Materiał Partnera Jak wybrać generator prądu?

Jak wybrać generator prądu?

Jeszcze nie tak dawno nikt o niej nie wiedział. Życie bez niej było zupełnie normalne. Dziś bez energii elektrycznej nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. I o ile mamy do niej stały dostęp, nie zauważamy jej braku. Problem pojawia się, gdy energia elektryczna potrzebna jest w nietypowych miejscach albo w czasie awarii sieci. I co wtedy? Na szczęście istnieją urządzenia, które potrafią wybawić nas z kłopotu: generatory prądu. Jak wybrać odpowiedni generator? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które zgodnie ze swoją nazwą – wytwarza energię elektryczną. Stosowany jest generalnie w dwóch przypadkach: gdy nastąpi awaria sieci elektrycznej / przerwa w dostawie prądu oraz wtedy, gdy w danym miejscu nie możemy liczyć na zasilanie z sieci zewnętrznej.

Jak wybrać generator prądotwórczy?

Wszystko zależy od tego, do jakich celów będziemy ów generator używać. Czy w domu, w firmie, na działce, w celach np. turystycznych, czy wreszcie na budowie albo jako energetyczne „wsparcie” plenerowego wydarzenia (eventu).

Jest to o tyle ważne, ponieważ generatory dzielą się urządzenia jednofazowe, dostarczające prąd o napięciu 230 V oraz generatory trójfazowe na tzw. siłę – dostarczające prąd o napięciu 400 V. Jak widać, sam ten podział podpowiada, że agregaty jednofazowe sprawdzą się w domach, firmach czy jako niewielkie urządzenia przenośne. Z kolei agregaty trójfazowe bez trudu poradzą sobie na placu budowy, na którym zasilać będą maszyny budowlane czy podczas dostarczania mocy urządzeniom stosowanym na koncertach, eventach i innych tego rodzaju wydarzeniach.

Od strony technicznej, generator prądu składa się z silnika oraz prądnicy zamieniającej ruch silnika na energię elektryczną. Sam silnik może być zasilany olejem napędowym, benzyną lub skroplonym gazem. Silnik spalinowy występuje w dwóch wersjach: bardziej wydajnej – czterosuwowej (silniki tej konstrukcji występują w samochodach osobowych) oraz dwusuwowej (podobne jednostki napędzają np. skutery).

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze generatora? Na jego moc, która podawana jest w kilowatach. Generalnie – moc generatora powinna przekraczać zapotrzebowanie na energię – czyli być większa niż suma mocy wszystkich urządzeń, które zamierzamy do agregatu podłączyć.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z generatora prądu – nie musisz od razu kupować całego urządzenia. Jak mówi przysłowie, nie trzeba przecież kupować browaru, żeby napić się piwa. Skorzystaj z wypożyczalni generatorów elektrycznych i spalinowych. Więcej szczegółów znajdziesz wchodząc na stronę www.agar-power.pl

Podziel się