Artykuł sponsorowany Jak utylizować sprzęt elektroniczny?

Jak utylizować sprzęt elektroniczny?

Za sprawą dynamicznego rozwoju technologicznego, w naszych biurach i domach używamy coraz więcej sprzętu elektronicznego. Komputery, nośniki informacji, sprzęt grający, elektroniczne zabawki z czasem jednak zużywają się i psują. Zgodnie z obowiązującym prawem, niesprawnego sprzętu elektronicznego nie możemy pozbyć się od tak, wyrzucając do kosza. Podpowiadamy więc, jak utylizować sprzęt elektroniczny zgodnie z prawem i poszanowaniem dla środowiska.

Szybki postęp technologiczny, a co za tym idzie – rozwój branży elektronicznej sprawia, że corocznie w Polsce pojawia się nawet kilkaset tysięcy ton elektrośmieci. W trosce o dobro środowiska naturalnego, 11 września 2015 roku weszła w życie ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, określająca środki służące ochronie środowiska i zdrowia ludzi przez zapobieganie niekorzystnym skutkom wytwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zwanego dalej „zużytym sprzętem”, i gospodarowania nim lub przez ograniczenie tych skutków oraz ogólnych skutków wykorzystania zasobów i poprawę efektywności ich wykorzystania.

Dlaczego odpowiednia utylizacja elektrośmieci jest tak ważna?

Jak wyjaśnia specjalista z zakładu recyklingu i utylizacji elektroniki, Ago Recykling z Warszawy: Odpady elektroniczne, zawierające związki ołowiu, kadmu, rtęci czy bromu, zalegając na przykład na terenie posesji, w altanie czy garażu, po jakimś czasie mogą uwalniać szkodliwe substancje do środowiska, powodując skażenie wód i gleby. To z kolei stanowi ogromne zagrożenie również dla nas i naszych rodzin, wywołując, zagrażające zdrowiu i życiu, zatrucia.

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Porzucenie elektroodpadów w lesie czy na dzikim wysypisku śmieci jest nielegalne i karane grzywną – jej wysokość może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Zgodnie z obowiązującym prawem, zużyty sprzęt elektroniczny należy odpowiednio utylizować, oddając go między innymi, uprawnionym do jego odbioru, zakładom.

W myśl ustawy regulującej gospodarkę elektrośmieciami, utylizacja sprzętu RTV oraz pozostałych urządzeń elektronicznych powinna odbywać się w celowo przeznaczonych do tego miejscach, wśród których warto wymienić firmy posiadające specjalne uprawnienia do odbioru odpadów elektronicznych, zajmujące się profesjonalną utylizacją oraz recyklingiem. Oddając zużyty sprzęt elektroniczny (na przykład stary, zniszczony komputer, na którego dyskach zapisane są poufne dane) możemy być pewni, że zakład zajmie się również skutecznym i nieodwracalnym zniszczeniem elementów zawierających dane.

Bezpieczne niszczenie dysków twardych i nośników danych

Warto zaznaczyć, że oddając zużyty sprzęt elektroniczny do zakładu utylizacji elektroodpadów, możemy być spokojni o bezpieczeństwo danych zapisanych na rozmaitych nośnikach. Dyski niszczone są mechanicznie, przy pomocy przemysłowej kruszarko-niszczarki, która mieli je na drobne części. Innym, równie skutecznym sposobem niszczenia nośników jest demagnetyzacja. Niszczenie płyt CD, dysków twardych i innych nośników odbywa się w monitorowanym pomieszczeniu, w obecności przedstawiciela firmy zlecającej utylizację sprzętu elektronicznego (np. uczelnie, szkoły, przedsiębiorstwa) lub w przypadku demagnetyzacji – w siedzibie firmy klienta.

Powierzanie utylizacji nośników danych profesjonalnej firmie dysponującej odpowiednim sprzętem, gwarantuje nieodwracalne i skuteczne ich zniszczenie.

Na czym polega utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego?

W celu recyklingu odpadów elektronicznych stosuje się najczęściej separację fizyczną oraz obróbkę mechaniczną. Pierwszym etapem recyklingu jest demontaż urządzeń oraz podział poszczególnych elementów wchodzących w ich skład na: metale, papier, drewno, tworzywa sztuczne, szkło oraz elementy elektroniczne. Selekcji podlegają także odpady o charakterze niebezpiecznym – na przykład wspomniane wcześniej substancje w postaci związku rtęci, kadmu czy bromu, które są odpowiednio unieszkodliwiane.

Duża część wyodrębnionych odpadów może być ponownie wykorzystana. Metale odseparowane z elektrośmieci poddawane są rozdrobnieniu oraz dalszej fizycznej obróbce. Podobnie dzieje się z tworzywami sztucznymi, które odpowiednio przetworzone nadają się do ponownego użycia.

Dzięki recyklingowi elektrośmieci, otrzymywane są surowce, które z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji innych przedmiotów.

Recykling sprzętu elektronicznego, dążący do odzyskania jak największej ilości poszczególnych surowców oraz ponowne użycie ich do produkcji nowych wyrobów, pozwoli na skuteczne zmniejszenie liczby elektroodpadów zalegających na wysypiskach śmieci, czy co gorsza – w lasach czy przydrożnych rowach. Oddając stary i zużyty sprzęt elektroniczny firmie świadczącej usługi recyklingu elektrośmieci, mamy pewność, że nie zaszkodzimy środowisku naturalnemu i postąpimy zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas