Materiał Partnera Jak usprawnić produkcję pieczywa?

Jak usprawnić produkcję pieczywa?

Zapach świeżego chleba sprawia, że ślinka cieknie nam do ust, a pamięć podsuwa wspomnienia z dzieciństwa: babci piekącej chleb, widoku ulubionej piekarni, gdzie posyłali nas rodzice… Gdy jesteśmy głodni albo chcemy kogoś nakarmić – pierwsze co robimy, to sięgamy po chleb. Pszenny lub pełnoziarnisty czy z dodatkami. Albo po bułki, buły i bułeczki. Obecnie są to smakołyki produkowane na skalę przemysłową. Jak przebiega chlebowa przygoda?

Aby powstał chleb i bułki – co jest potrzebne?

Nawet w najbardziej zaawansowanej technologii piekarskiej chodzi o to, aby mąkę przerobić na ciasto, a z niego uzyskać gotowy wypiek. Aby proces się powiódł, potrzebujemy:

  • ciastowni, czyli miejsca, gdzie odpowiednie surowce przerabiane są na półprodukt, czyli surowe ciasto,
  • formierni, czyli miejsca, gdzie dzieli i kształtuje się ciasto,
  • piecowni gdzie dokonuje się wypieku,
  • magazynu do przechowywania, pakowania i spedycji wyrobów gotowych.

Na każdym z tych etapów, można stosować różnego rodzaju usprawnienia po to, aby produkcja była opłacalna, a wyroby smaczne i dobrej jakości.

Współczesna piekarnia, mała czy duża, potrzebuje odpowiedniego sprzętu, aby dobrze funkcjonować na rynku. Celem naszej firmy jest znalezienie dla każdego klienta jak najlepszego rozwiązania technicznego, odpowiedniego dla konkretnej sytuacji – podkreśla ekspert z firmy GUZ Technika Piekarnicza. – W niektórych przypadkach proponujemy sprzęt używany, tańszy a dobrej jakości. Oferujemy też jego serwis. Kiedy indziej zaś oferujemy nowe maszyny sprawdzonej marki.

Na początku było ciasto, czyli jak powstaje pieczywo…

Każda gospodyni domowa wie, że aby był chleb, najpierw trzeba zrobić ciasto. Jednak zastosowanie tej zdroworozsądkowej zasady w warunkach przemysłowych wymaga rozmaitych rozwiązań technicznych.

  1. Przygotowanie

Aby zmieszać potrzebne surowce: wodę bądź mleko, cukier, sól, drożdże oraz mąkę (najważniejszą!), najpierw należy dostarczyć je do ciastowni. W mniejszych piekarniach dostarczanie mąki odbywa się ręcznie, w większych zakładach używa się systemu rur z systemem sprężonego powietrza. Produkt podlega wówczas wstępnej obróbce: ociepleniu lub schładzaniu oraz mieszaniu. To ważne, ponieważ jakość pieczywa zależy przede wszystkim od jakości mąki. Ważnym zabiegiem jest przesiewanie, stąd też obecność maszyn przesiewowych ma duże znaczenie na tym etapie produkcji. Pozwala na oddzielenie ewentualnych zanieczyszczeń oraz spulchnia i napowietrza surowiec.

  1. Wyrabianie

To, co od gospodyni domowej wymaga sporego wysiłku, czyli zagniecenie ciasta, w piekarni odbywa się mechanicznie. Ciasto miesza się w dzieżach, których jest kilka rodzajów. Ważną rolę odgrywa długość i intensywność mieszania.

  1. Formowanie

Nawet najlepsza, ale bezkształtna masa domaga się odpowiedniego uformowania. Lubimy chleby okrągłe albo podłużne, bułeczki jak piłeczki, albo przeciwnie, bardziej kwadratowe. Zadanie to spełniają odpowiednie maszyny – dzielarki, zaokrąglarki i wałkownice.

  1. Rośnięcie

Uformowane ciasto, ułożone na wózkach, wjeżdża do komór garowniczych, gdzie może rosnąć dzięki odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Tam również może być nacinane.

  1. Wypiek

To wielki finisz – wyrośnięty, ale jeszcze surowy produkt trafia do pieca, np. wózkowo-rurkowego, obrotowego czy sklepowo-elektrycznego. Gotowy, ale gorący jeszcze wypiek, potrzebuje czasu i miejsca na ostygnięcie.

  1. Magazynowanie

Gotowe produkty są przechowywane, także krojone i pakowane. Po tych zabiegach trafiają do piekarni, a stamtąd – na nasz stół.

Firmy zajmujące się sprzedażą pieców i maszyn piekarniczych, oferują zarówno pojedynczy sprzęt jak i linie piekarnicze do chleba najlepszych marek.

Różnorodność wypieków – wielofunkcyjność maszyn

Gdy głodni wpadamy do piekarni zachęceni ciepłym zapachem, nie zastanawiamy się nad procesami technicznymi. Cieszymy się, bo dotarliśmy ulubione bułki, rogala czy obwarzanka. Kupujemy chleb pszenny, żytni razowy, albo pumpernikiel. Nie mielibyśmy jednak tej przyjemności, gdyby nie zaawansowane procesy technologiczne i wiele maszynowych innowacji.

 

Podziel się