Artykuł sponsorowany Jak spawać stal nierdzewną INOX?

Jak spawać stal nierdzewną INOX?

Stal nierdzewna to materiał stosowany w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Jej właściwości pozwalają na wykorzystanie stali nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach narażonych na różne czynniki zewnętrzne. Czasami jednak nie obejdzie się bez jej obróbki. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, kiedy oraz w jaki sposób spawa się stal nierdzewną?

W jakich sytuacjach niezbędne będzie spawanie stali?

Popularność stali nierdzewnej z roku na rok stale rośnie. W ostatnim czasie szczególnie często wykorzystuje ją się w budownictwie i architekturze. Służy ona zarówno do stawiania nowych budynków, jak i projektowania rurociągów, zbiorników czy ogrodzeń. W każdym z tych przypadków niezbędne będzie jej właściwe połączenie.

Spawanie stali nierdzewnej INOX pozwala na trwałe połączenie stalowych elementów ze sobą. W ten sposób uzyskasz nierozerwalną konstrukcję, która będzie tworzyła jedną, spójną całość. Więcej na temat spawania i obróbki materiałów znajdziesz na stronie firmy Alum-Tech.

Sposoby na spawanie stali nierdzewnej

Szukasz najlepszej metody na połączenie dwóch lub więcej elementów ze stali nierdzewnej ze sobą? Obecnie stosuje się kilka różnych technik, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą spełniać Twoje wymagania.

Jednym z powszechniejszych rozwiązań jest spawanie metodą TIG. Do takiego procesu wykorzystuje się elektrodę wolframową, która dzięki wysokiej odporności na topnienie bez problemu rozgrzeje spawany element, a przy tym zabezpieczy go przed uszkodzeniami. Spawanie TIG charakteryzuje się niezwykłą precyzyjnością. Co więcej, spraw po zakończonej robocie będzie wyglądał naprawdę estetycznie. Metoda ta jednak jest dość czasochłonna, a naniesienie poprawek nie należy do najłatwiejszych zadań.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest spawanie INOX za pomocą techniki MIG. Charakteryzuje się ona stosunkowo łatwym procesem spawania, co za tym idzie znacznie większą szybkością wykonywania spawów. Metoda ta świetnie sprawdzi się, jeśli zależy Ci na czasie albo masz do wykonania dużą ilość spawów. Do jej wad zalicza się mniejszą dokładność oraz bardziej widoczną spoinę powstającą w miejscu spawu.

Jak widać, każda metoda ma zarówno swoje zalety, jak i wady. To, na którą z nich się zdecydujesz, zależy od Twoich oczekiwań. Pamiętaj jednak, że każdy dobrze wykonany spaw musi zostać poprzedzony odpowiednim zabezpieczeniem stali. Przed przystąpieniem do działania musisz starannie wyczyścić powierzchnię i ochronić ją przed zanieczyszczeniem innymi metalami. W tym celu wykorzystuje się specjalne podkładki oraz folie ochronne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas