Materiał Partnera Jak przygotować złom do oddania do skupu?

Jak przygotować złom do oddania do skupu?

Metalowe odpady najlepiej jest oddać do skupu złomu. Nie ważne, czy to tylko aluminiowe puszki, zwykła stal, czy cenne metale kolorowe. Każdy metal jest dobrym materiałem do recyklingu i ponownego wykorzystania. Dlaczego warto oddawać metalowe odpady do skupu? Jak powinniśmy je do tego przygotować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym krótkim poradniku.

Po pierwsze: segregacja odpadów

O oddaniu metalowych odpadów do skupu, warto myśleć za każdym razem, kiedy chcemy wyrzucić coś do śmieci. Znacznie łatwiej będzie nam segregować odpady, kiedy zamiast jednego kosza na odpady zmieszane, będziemy posiada kilka pojemników – każdy na inny typ odpadów. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa środowiska odpady metalowe można łączyć z odpadami z tworzyw sztucznych, jeśli jednak nie chcemy po prostu wyrzucać metalowych odpadów do śmietnika, a wolimy samodzielnie oddać je do skupu, warto zaopatrzyć się w jeszcze jeden dodatkowy pojemnik. Skup odpadów metalowych prowadzi firma Korporacja MSK. Zanim wyrzucimy odpady wylejmy ich zawartość, a najlepiej opłuczmy pod czystą wodą. Pamiętajmy też, że chociaż do zwykłego kosza na śmieci nie możemy wrzucać zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, to tego rodzaju odpady z pewnością przyjmą od nas w skupie złomu.

Kiedy oddawanie odpadów na recykling się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zawsze! Nawet kiedy za oddanie odpadów do skupu dostaniemy tylko przysłowiowe kilka groszy, to w końcu są to pieniądze za coś, czego chcemy się pozbyć. To jednak nie wszystko. Recykling opłaca się też w znacznie szerszym kontekście. Po pierwsze przetwarzanie odpadów sprawia, że wolniej wykorzystujemy naturalne zasoby. Nie trzeba też pozyskiwać wciąż nowych surowców naturalnych, co wpływa na obniżkę cen takich materiałów. Dzięki temu, że bardzo duży odsetek aluminium trafia do recyklingu, pozostaje ono materiałem stosunkowo tanim i łatwo dostępnym. Warto o tym pamiętać. Im więcej osób przekazuje odpady do recyklingu, tym mniej kosztować powinny wyroby z tych metali. Jeśli jednak zależy nam na zyskach, które od razu odczujemy w naszej kieszeni, warto pomyśleć o oddaniu na złom sprzętu AGD – i tak nie możemy go zwyczajnie wyrzucić, a takie urządzenia często są skarbnicą miedzi, czyli dość drogiego metalu kolorowego. Miedziane druty znajdują się w przewodach elektrycznych, dlatego w każdym takim urządzeniu jest ich mnóstwo. Oddając starą pralkę do skupu możemy liczyć na dość szybki zarobek.

Podziel się