Artykuł sponsorowany Jak przebiega badanie szczelności?

Jak przebiega badanie szczelności?

Badanie szczelności różnych urządzeń, maszyn i obiektów wykonywane jest za pomocą różnych technik. Najpopularniejszą jest jednak metoda podciśnieniowa i nadciśnieniowa z zastosowaniem helu. Gaz ten posiada wiele zalet – m.in. jest nietrujący, niepalny i całkowicie bezpieczny dla badanych powierzchni. Testy szczelności helem wyróżniają się precyzją i korzystną ceną. Jak przebiegają?

Badanie szczelności – jak się do niego przygotować?

Badanie szczelności warto wykonywać przed złożeniem danych układów w całość. Przedmioty powinny zostać umyte i osuszane, zwłaszcza gdy mogły mieć kontakt z tłuszczami zatykającymi nieszczelności. Badania szczelności helem wykonywane są w takiej temperaturze, w jakiej konkretny element będzie stosowany. Profesjonalista wykonujący test musi poznać specyfikę powstałej nieszczelności występującej w konkretnym elemencie. Ma to bardzo duże znaczenie dla ustalenia przebiegu badania szczelności i interpretacji wyników.

O czym pamiętać przeprowadzając badanie szczelności?

Badanie szczelności zwykle wykonywane jest za pomocą wykrywacza, który pozwala weryfikować zamknięte przestrzenie (węże, komory próżniowe i zbiorniki). To nowoczesne urządzenie posiada intuicyjny wyświetlacz informujący operatora o poszczególnych etapach badania. Metoda podciśnieniowa korzysta z pompy próżniowej. Ze zbiornika poddawanego badaniu odpompowuje się powietrze, aż do chwili, gdy uzyska się efekt próżni. Gaz roboczy wpuszczany jest następnie na zewnątrz obiektu. Technika nadciśnieniowa związana jest z kolei z napełnianiem zbiornika gazem roboczym. Gdy zbiornik jest nieszczelny, gaz wycieka ze środka, o czym informuje operatora urządzenie. Wcześniej jednak obiekt dokładnie się opróżnia z powietrza. W przeciwnym razie może gromadzić się w drobnych częściach przedmiotu. Profesjonalną próbę szczelności oferuje m.in. firma Mi-Tech z Izabelina, w której doświadczeni pracownicy zawsze służą pomocą.

Badanie szczelności gazem znakującym – jakie ma zalety?

Badanie szczelności za pomocą gazu znakującego to możliwość odnalezienia miejsca nieszczelności, a także pomiaru jej wielkości. Dzięki wykorzystywaniu odpowiednich metod można znaleźć przyczynę niewłaściwej pracy danego urządzenia. Badanie szczelności helem pozwala także uzyskać znacznie dokładniejszy pomiar niż przy zastosowaniu innych gazów znakujących – azotu czy wodoru. Warto korzystać z usług profesjonalnych firm, które korzystają ze sprawdzonych i pewnych gazów znakujących umożliwiających profesjonalne wykrycie nieszczelności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas