Artykuł sponsorowany Jak produkujemy nasze detale sztuczne za pomocą form wtryskowych?

Jak produkujemy nasze detale sztuczne za pomocą form wtryskowych?

Detale z tworzywa sztucznego otaczają nas z każdej strony, to na przykład korki, elementy włączników elektrycznych albo plastikowe łączniki kątowe, których używamy choćby do łączenia listw na rogach ścian. Zastosowanie tworzyw z detali sztucznych w naszym codziennym życiu jak i przemyśle jest bardzo szerokie. 

Formowanie wtryskowe – co to za proces?

– Formowanie wtryskowe to technika produkowania drobnych obiektów z tworzyw sztucznych. Polega ona na wtryskaniu płynnego, bardzo „plastycznego” tworzywa do formy, w której zastyga i przyjmuje swój ostateczny kształt. Proces w gruncie rzeczy jest mniej więcej podobny do produkcji odlewów gipsowych, które wydaje się, że są bardziej rozpoznawalne wśród ludzi – mówi X, konstruktor z  firmy Gremi.

Istnieją różne metody formowania wtryskowego, które w dużej mierze różnią się od materiału, który się wtryskuje do formy. Istnieje odmiana formowania wtryskowego, w której nie stosuje się gotowego granulatu, lecz prepolimer i środek, które sprawiają, że w trakcie procesu formowania ulegają polimeryzacji. Ta odmiana wtrysku nazywana jest reaktywnym formowaniem wtryskowym. Proces formowania wtryskowego przebiega w specjalnych urządzeniach zwanych wtryskarkami. Wtrysk stosuje się do formowania tworzyw termoplastycznych lub termoutwardzalnych.

Jak przebiega produkcja takich elementów?

Praca nad każdym elementem zaczyna się w biurze konstrukcyjnym, gdzie projektanci rozpoczynają pracę od zebrania najważniejszych informacji związanych z właściwościami obiektu, jego przeznaczeniem i funkcjonalnością. Następnie projektant tworzy prototyp obiektu, który zostaje poddany szeregom badań. Sprawdzone są przede wszystkim wcześniej ustalone i przedstawione w danym zamówieniu parametry. Prototyp musi spełniać owe założenia.

Kiedy właściwości obiektu są zgodne z parametrami, projektant przystępuje do budowy formy wtryskowej.  Tak jak nazwa wskazuje jest to forma, która służy do odlewu. Umieszczamy w niej płynną substancją, która po stwardnienie, jest w kształcie naszego prototypu.

Forma wtryskowa podobnie jak i prototyp najpierw powstają w formie modelu 3D wraz z odpowiednią dokumentacją. – Forma jest zawsze wykonywana z wielką starannością, jest to dla nas bardzo istotne, bo to właśnie od niej zależy ostateczny kształt detalu – mówi jeden z konstruktorów. – Forma składa się ze stempla oraz matrycy oraz różnego rodzaju formowań bocznych. Sama budowa formy jest także skomplikowanym procesem, ponieważ jej elementy, podobnie jak cały detal, są budowane krok po kroku.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas