Materiał Partnera Jak pozbyć się odpadów drzewnych?

Jak pozbyć się odpadów drzewnych?

Zakłady stolarskie i tartaki generują ogromną ilość odpadów drzewnych, a ich utylizacja np. poprzez spalanie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż marnuje się ogromną ilość surowców, które można ponownie wykorzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż na skupie lub samodzielne recyklingowanie. Jakie odpady drzewne przyjmują skupy i w jaki sposób są one ponownie wykorzystywane?

Jak pozbywać się odpadów?

Jak zostało już na wstępie wspomniane, spalanie odpadów drzewnych nie jest dobrym rozwiązaniem. To marnotrawco cennego surowca i niepotrzebne zanieczyszczanie powietrza. Zakłady stolarskie mogą zająć się samodzielnym przetwarzaniem odpadów drzewnych np. produkując pellet. Wymaga to jednak właściwego wyposażenia oraz miejsca na jego składowanie. O wiele łatwiejszym i szybszym wyjściem będzie znalezienie skupu odpadów drzewnych, który nie tylko kupi materiał, ale też zaoferuje jego transport. Jednym z polecanych miejsc jest przedsiębiorstwo Emilia, którego siedziba znajduje się w Starym Jankowie na terenie województwa mazowieckiego.

Jakie odpady przyjmą skupy?

Na skupie można sprzedać wiele różnych typów odpadów, które powstają w zakładach stolarskich i tartakach. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim:

  • biomasa,
  • kora,
  • zrębka,
  • zrzyna tartaczna,
  • trociny.

Korzystanie ze skupu odpadów drzewnych to nie tylko doskonały sposób na pozbycie się problemu, ale również uzyskanie nieco dodatkowej gotówki. W ten sposób można obniżyć koszty prowadzenia swojego przedsiębiorstwa. Jeszcze kilka lat temu odpady drzewne były wydawane za darmo np. ogrodnikom, rolnikom lub hodowcom zwierząt. W dzisiejszych czasach można na nich zarobić, dlatego nie warto decydować się na ich utylizację.

Co się dzieje z odpadami?

Wykorzystywanie odpadów drzewnych to rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu można ograniczyć masową wycinkę drzew. Odpady mogą być wykorzystywane w formie niezmienione np. kory do ogrodowego ściółkowania lub trocin dla zwierząt (po uprzednim odpyleniu). Materiały te są o wiele tańsze niż artykuły pochodzące od producentów, skupiających się tylko na produkcji tychże materiałów. Trociny komercyjne mogą być nawet kilkadziesiąt razy droższe od tych będących jedynie odpadem, a mają podobne właściwości. Z poprodukcyjnej biomasy można wytwarzać wiele przydatnych materiałów, między innymi płyty pilśniowe, płyty wiórowe oraz paliwa stałe – drewniany brykiet i pellet. Decydując się na sprzedanie odpadów drzewnych w skupie, postępuje się nie tylko ekonomicznie, ale również ekologicznie.

Opracowanie:

Emilia Piotr Giera

Stary Janków 47

Podziel się