Artykuł sponsorowany Jak powstają formy wtryskowe?

Jak powstają formy wtryskowe?

Produkty z tworzyw sztucznych towarzyszą nam niemal na każdym kroku. To z nich są wykonane m.in. przybory kuchenne, łazienkowe czy biurowe, a nawet wiele elementów stosowanych w motoryzacji. Większość z tych przedmiotów produkowana jest metodą wtryskową. Oznacza to, że najpierw musi powstać forma wtryskowa, dzięki której będzie możliwe masowe wytwarzanie danego elementu. Prześledźmy zatem proces powstawania form wtryskowych.

 

Projektowanie form wtryskowych

U podstaw każdego produktu leży pomysł, który z czasem jest rozwijany, aż w końcu przekształca się w formę projektu. To właśnie dokumentacja zawierająca wszystkie założenia projektowe stanowi punkt wyjścia do kolejnych etapów produkcji. Nie inaczej jest w przypadku form wtryskowych. Proces ich powstawania przybliża ekspert firmy Danpol-Danielak, której specjalizacją jest projektowanie i produkcja form wtryskowych:

Wykonanie projektu formy wtryskowej w dużym stopniu zależy od skomplikowania przedmiotu, który ma być dzięki tej formie produkowany. Im bardziej złożona konstrukcja, tym więcej czasu potrzeba na zaprojektowanie formy. Kluczowe znaczenie ma również przewidywany rodzaj tworzywa, jaki będzie wykorzystywany w formie wtryskowej. Od niego zależy dobór materiałów, z których sama forma zostanie wykonana. Materiał konstrukcyjny powinien być na tyle trwały, by zapewnić bezawaryjne korzystanie z formy, nawet podczas dużych obciążeń produkcyjnych. Szczególną uwagę projektanci zwracają na zachowanie właściwych proporcji i wymiarów. Są one niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku, gdy element produkowany przy użyciu formy wtryskowej będzie później łączony z innymi częściami. W takich przypadkach dokładność ma ogromne znaczenie i może sięgać nawet setnych minimetra.

 

Wykonanie formy wtryskowej

Gotowy projekt formy wtryskowej, który jak podkreśla wielu specjalistów jest połową sukcesu musi być jeszcze właściwie zrealizowany. Choć formy wtryskowe to produkty projektowane i wykonywane na indywidualne zamówienie, to wszystkie one mają pewne cechy wspólne. Każda z nich posiada płyty formujące z gniazdami   o odpowiedniej geometrii, system wlewowy i układ wypychania gotowej wypraski oraz moduł chłodzenia odpowiedzialny za przyśpieszenie stygnięcia masy w gnieździe. Na etapie powstawania form największe znaczenie odgrywa zaplecze techniczne i narzędziowe jakim dysponuje firma  wykonująca formy wtryskowe. Posiadanie zautomatyzowanych obrabiarek, wspomaganych odpowiednim oprogramowaniem pozwala na szybką i dokładną realizację nawet najbardziej zaawansowanych zleceń. Poza infrastrukturą techniczną ważne są kwalifikacje zatrudnionych pracowników, którzy korzystając z wieloletniego doświadczenia potrafią podpowiedzieć najlepsze rozwiązania i doradzić klientowi w kwestiach technicznych związanych z projektem i wykonaniem form wtryskowych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas