Artykuł sponsorowany Jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę?

Jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze w Polsce. Operacja wiąże się ze znacznymi początkowymi kosztami, jednak istnieją programy rządowe i prywatne, które oferują dopłaty za fotowoltaikę. Dofinansowanie na mikroinstalacje jest zatem możliwe i opłacalne. Jakie dofinansowania są dostępne dla przeciętnego użytkownika? Co trzeba zrobić, by je zdobyć?

Na jakie dofinansowania można liczyć?

Do najpopularniejszych programów rządowych i prywatnych, oferujących finansowanie na instalacje fotowoltaiczne, należą:

  • ulga termomodernizacyjna,
  • Program Mój Prąd 3.0,
  • Agroenergia,
  • Czyste Powietrze,
  • Energia Plus,
  • programy regionalne.

W najgorszym wypadku pozostają jeszcze pożyczki bankowe.

Charakterystyka niektórych programów

Program Mój Prąd 3.0 trwa od lipca do grudnia 2021 roku. Mogą wziąć w nim udział prosumenci. Kwota dofinansowania, na jaką można liczyć, to 3000 złotych. Program dotyczy tylko i wyłącznie mikroinstalacji fotowoltaicznych. W 2022 roku będzie dostępne przedłużenie tego programu, tj. Mój Prąd 4.0.

Ulga termomodernizacyjna jest przedsięwzięciem z 2019 roku. Jej beneficjentami są właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Aby z niej skorzystać, należy odliczyć odpowiednią kwotę w zeznaniu podatkowym z minionego roku. Wysokość ulgi nie może przekroczyć 53000 złotych.

Program Agroenergia odpowiada za zmniejszenie zanieczyszczeń, powstałych w wyniku działalności rolniczej. Dotyczy nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale też pomp ciepła i elektrowni wiatrowych. Ów program zakłada dofinansowanie tylko dla rolników indywidualnych.

Program Czyste Powietrze wiąże się z termomodernizacją i poprawą jakości powietrza, jednak można w jego ramach dodatkowo postarać się o pożyczkę na instalację fotowoltaiczną. Jego beneficjentami mogą być właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych o dochodzie nieprzekraczającym 1960 złotych miesięcznie (dla posesji jednoosobowych) lub 1400 złotych na osobę (w przypadku gospodarstw wieloosobowych).

Gdzie udać się po poradę?

Niektóre firmy, zajmujące się montażem fotowoltaiki, oferują również usługi doradcze. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Ekofal z Wyszkowa, które pomaga w uzyskaniu niektórych dofinansowań (programów Mój Prąd i Czyste Powietrze). Pierwszym etapem są konsultacje, podczas których sporządzany jest projekt instalacji i wycena inwestycji. Następnie nadchodzi czas ubiegania się o dotacje, a potem kompleksowa realizacja zlecenia – montaż modułów fotowoltaicznych. Na usługi firmy obowiązują 4 lata gwarancji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas