Artykuł sponsorowany Jak odpowiednio konserwować urządzenia dźwignicowe?

Jak odpowiednio konserwować urządzenia dźwignicowe?

Dla utrzymania ruchu w zakładzie wykorzystującym urządzenia dźwignicowe oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom niezbędna jest prawidłowa konserwacja wspomnianych urządzeń. Obowiązek regularnego prowadzenia prac konserwacyjnych wynika też z odpowiednich przepisów, w tym ustawy o dozorze technicznym i rozporządzenia MGPiPS w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego.

Do grupy dźwignic zaliczamy rozmaite urządzenia dźwigowo-transportowe, używane do przemieszczania w pionie i poziomie ładunków na niewielkie odległości w ruchu przerywanym. Zatem suwnice, wciągniki, wciągarki oraz żurawie warsztatowe, zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego, których prawidłowa obsługa wymaga określonych kwalifikacji, a w czasie eksploatacji muszą one być poddawane fachowym przeglądom i pracom serwisowym.

Konserwator urządzeń dźwignicowych

Osoba, zajmująca się konserwacją i serwisowaniem urządzeń dźwignicowych, musi posiadać podstawy teoretyczne oraz praktyczną wiedzę z zakresu eksploatacji ww. urządzeń i postępować zgodnie z przepisami BHP oraz dozoru technicznego. Potwierdzeniem spełnienia tych wymogów są uprawnienia nadawane przez Inspektorat Dozoru Technicznego oraz świadectwo kwalifikacji zawodowej technika urządzeń dźwigowych. Ponieważ nie każdy zakład może pozwolić sobie na zatrudnienie technika, dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z zewnętrzną firmą, świadczącą usługi w zakresie konserwacji urządzeń dźwignicowych.  Dobrym przykładem może być przedsiębiorstwo M.I.K.U.D. z Gliwic, które zajmuje się fachowym montażem i demontażem, ale również konserwacją oraz serwisem dźwignic na terenie Śląska i całego kraju.

Na czym polega konserwacja urządzeń dźwignicowych?

Przeglądy konserwacyjne urządzeń dźwignicowych zawsze powinny odbywać się zgodnie z harmonogramem zaplanowanym z uwzględnieniem przepisów o dozorze technicznym. Zakres oraz kolejność prac konserwacyjnych musi być określona zgodnie z dokumentacją techniczną urządzeń oraz instrukcjami konserwacji, a metody wykorzystywane przez technika dopasowane do rodzaju obsługiwanego urządzenia. Celem takich przeglądów jest rozpoznanie wszystkich zagrożeń związanych z dalszą eksploatacją urządzenia i podjęcie odpowiednich działań w celu ich eliminacji.

Podczas rutynowej, comiesięcznej konserwacji urządzenia dźwignicowego, technik usuwa drobne usterki, dokładnie czyści dźwignicę, uzupełnia smary i oleje. W razie wykrycia poważniejszych uszkodzeń, technik-serwisant prowadzi dalsze prace naprawcze, które mogą obejmować np. wymianę styczników, lin bądź kół ciernych, instalacji elektrycznych, zepsutej aparatury sterującej, a także naprawę silników. W razie konieczności przeprowadzenia remontu w warsztacie uprawniony technik podejmuje się demontażu uszkodzonej części urządzenia.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas