Artykuł sponsorowany Jak można wykorzystywać przenośniki rolkowe?

Jak można wykorzystywać przenośniki rolkowe?

W procesach magazynowania czy produkcji liczy się przede wszystkim ich optymalizacja. Najczęściej odbywa się to poprzez automatyzację linii, a w tym przypadku niezbędne okazują się przenośniki. Poza taśmowymi, dużą popularnością cieszą się również systemy rolkowe, których konstrukcja przystosowana jest do przenoszenia jednostkowych ładunków. Mogą one występować w dwóch wersjach, jeśli chodzi o napęd, ale również same rolki.

Rodzaje przenośników rolkowych

Tego rodzaju urządzenia transportu bliskiego składają się z aluminiowej bądź stalowej ramy oraz szeregu rolek, po których przesuwa się ładunek. Ich konstrukcja jest uzależniona przede wszystkim od przeznaczenia przenośnika. Elementy z tworzyw sztucznych stosuje się tam, gdzie waga transportowanych rzeczy jest niewielka. Sprawdzają się również w przemyśle rolniczym oraz spożywczym. Z kolei rolki stalowe ze względu na swoje właściwości są w stanie współpracować z ładunkami o dużej masie.

Przenośniki rolkowe dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób ich napędzania. Pierwsze to urządzenia grawitacyjne, dostępne na przykład w ofercie firmy Aimtech, której biuro znajduje się w miejscowości Stare Babice. Pozbawione są źródła napędu, a obrót rolek jest możliwy dzięki ciężarowi ładunku i montażowi transportera pod odpowiednim kątem. Niekiedy towar może być na nich przesuwany po prostu ręcznie. Drugi typ to z kolei przenośniki napędzane za pomocą motoreduktora bądź elektrorolki. W zależności od wymagań wysokości momentu obrotowego stosuje się w nim koła zębate i łańcuchy bądź pasy klinowe. Te ostatnie sprawiają, że podczas pracy przenośnika nie powstają tak duże wibracje i następuje też mniejsza emisja hałasu.

Zastosowanie urządzeń w przemyśle

Obok przenośników taśmowych to właśnie rolkowe są równie często spotykanymi rozwiązaniami na halach produkcyjnych, w magazynach, drukarniach, czy też centrach logistycznych. Są one bowiem przeznaczone przede wszystkim do transportu ładunków o zwartej budowie, czyli najczęściej już zapakowanych towarów. Mogą to być paczki w postaci kartonów, plastikowych skrzynek, pudeł, jak również całe drewniane palety. Bardzo ważne, aby dno takiego ładunku było płaskie bądź jego użebrowanie było prostopadłe do ułożenia wałków na przenośniku.

Urządzenia w znacznym stopniu poprawiają komfort pracy, ponieważ nie wymagają od pracowników dźwigania ciężkich pudeł, a ponadto zdecydowanie przyspieszają poszczególne etapy produkcji bądź składowania towaru. Taki system przenośników rolkowych może zostać w pełni zautomatyzowany, a ponadto połączony z rozwiązaniami taśmowymi. Doskonale sprawdzają się w połączeniu ze skanerem etykiet podczas sortowania ładunków. Nie ma bowiem problemu, aby rozdzielać ścieżkę przenośnika w dwa osobne strumienie. Urządzenia będą również pomocne przy kompletacji zamówienia, gdzie podajnik układa konkretną liczbę kartonów na rolkach, a te następnie są transportowane do wyznaczonego miejsca. Warto również wspomnieć o tym, że przenośniki rolkowe mogą być wyposażone w odpowiednie czujniki wraz z wagą, co pozwala na bezobsługową kontrolę masy ładunku. Za pomocą tego rodzaju urządzeń, można znacznie zoptymalizować procesy logistyczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas