Artykuł sponsorowany Jak działają wagi pomiarowe do samochodów ciężarowych?

Jak działają wagi pomiarowe do samochodów ciężarowych?

Istnieje wiele sytuacji i okoliczności, w których należy dokonać pomiaru masy samochodu, najczęściej, rzecz jasna dotyczy to aut ciężarowych. Nie będziemy tutaj wszystkich takich przypadków wymieniać, wystarczy gdy powiemy, że najczęściej chodzi tutaj o pośrednie obliczenie ciężaru przewożonego ładunku, lub też o sprawdzenie, czy masa samochodu wraz z ładunkiem nie przekracza dopuszczalnych norm przewidzianych dla samego pojazdu, jak i dla dróg i obiektów drogowych, po których będzie się on poruszał.

Rodzaje pomiarowych wag samochodowych

W gruncie rzeczy nie ma prostszego sposobu zważenia samochodu, jak tylko ustawienie go na platformie wagi, platformie, która jest najzwyczajniej w świecie niczym innym, jak odpowiednikiem szalki na każdej innej wadze, na przykład takiej, jaka używana jest w sklepie. Waga samochodowa jest jedynie większa i służy do określania nieporównanie potężniejszych mas, w zupełnie skrajnych przypadkach może to być nawet 120 ton. Wyróżniamy dwa podstawowe typy pomiarowych wag samochodowych: stacjonarne i mobilne. Te pierwsze to konstrukcje jednolite, zainstalowane na stałe na nośnym podłożu. Mogą być złożone z prefabrykatów betonowych, stalowo-betonowe lub całkowicie stalowe. Stosowane są w bazach samochodowych, w centrach załadowczych, przy bramach zakładów pracy, na przejściach granicznych, w urzędach celnych itd. Wagi mobilne natomiast to zespół kilku osobnych platform, które łatwo jest przewozić i można je stosować w praktyce w dowolnym miejscu na równej i utwardzonej powierzchni; są one bardzo często wykorzystywane przez Inspekcję Ruchu Drogowego, chociaż nie tylko. O tym, jak pomiarowe wagi samochodowe działają opowiadali nam specjaliści z firmy Jerzy Bajkowski FHU SENSOTECH z miejscowości Węgrzce koło Krakowa, będącej producentem, serwisantem i dystrybutorem systemów wagowych, w tym urządzeń włoskiego koncernu Bilanciai, niemieckiego Soehnle i hiszpańskiego Sensocar.

Budowa i działanie pomiarowej wagi samochodowej

Wiemy już, że zasadniczym elementem pomiarowej wagi samochodowej są pomosty lub zestaw platform, na których ważony pojazd jest ustawiany. Pomosty i platformy są wyposażone w zestaw odpowiednich tensometrycznych czujników, które określają wartość nacisku na platformę. Czujniki połączone są z komputerową aparaturą przeliczającą, a cały pomiar jest rejestrowany i drukowany. Tam, gdzie jest to konieczne, wagi takie wyposażone są dodatkowo w urządzenia identyfikujące ważone pojazdy. Wydawałoby się, że sprawa jest stosunkowo prosta, jednak poważnym problemem technicznym, który musieli tutaj  rozwiązać konstruktorzy i producenci jest sprawa utrzymania technicznej sprawności wagi przy różnych warunkach pogodowych oraz przy pyle, kurzu, błocie i innych tego typu zanieczyszczeniach. Oczywiście sprawę dawno już rozwiązano, a współczesne wagi samochodowe są trwałe i mogą pracować przez długie lata.

Rzecz jasna, pomiarowe wagi samochodowe, podobnie jak wagi hakowe, pomostowe,  zbiornikowe, sklepowe, laboratoryjne i wszelkie inne powinny posiadać świadectwa legalizacji, czasem też muszą być naprawiane, a niekiedy także należy sprawdzać poprawność ich pomiarów na podstawie obowiązujących wzorców masy.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas