Artykuł sponsorowany Jak działają przenośniki ślimakowe i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Jak działają przenośniki ślimakowe i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Przenośniki to urządzenia służące do transportu na niewielkich odległościach. Pozwalają na przemieszczanie po określonym torze pojedynczych przedmiotów oraz materiałów sypkich. Z racji wielu rodzajów przenośników, mają one zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, a przenośniki ślimakowe to maszyny, których praca jest nieoceniona w przemyśle. Wykorzystywane są między innymi przez rolników i hodowców. Zapraszamy do lektury!

Budowa i zastosowanie

Budowa przenośników ślimakowych, inaczej zwanych śrubowymi albo żmijkami, nie jest skomplikowana. Warto wspomnieć, że można je podzielić na dwa rodzaje: z korytem zamkniętym i otwartym. Podstawowa konstrukcja opiera się na tak zwanej śrubie Archimedesa. Składa się z napędu, łożyska początkowego, opcjonalnie łożyska środkowego, ślimaka, koryta, które może mieć postać rury, oraz łożyska końcowego. Koryto wraz ze ślimakiem wykonuje się zazwyczaj ze stali lub z tworzywa sztucznego.

Najczęściej są wykorzystywane do przenoszenia materiałów pylistych, ziarnistych, pół wilgotnych oraz włóknistych ładunków sypkich. Materiały klejące się, silnie brylujące, o dużych grudkach oraz wrażliwe na rozdrobnienie nie nadają się w tak dużym stopniu do transportu z zastosowaniem tych przenośników. Do zalet tych maszyn zaliczamy:

  • zapewnienie szczelności transportu
  • łatwy demontaż w celu czyszczenia
  • bezpieczeństwo pracy w wyniku braku odsłoniętych ruchomych części
  • małe gabaryty i mała masa własna
  • małe zapotrzebowanie na powierzchnię
  • możliwość stworzenia całkowitej mechanizacji transportu
  • niski koszt eksploatacji w stosunku do innych urządzeń transportowych

Czyszczenie i serwis maszyn przemysłowych

Powinno się przynajmniej raz na kwartał wykonać czyszczenie maszyn przemysłowych zlokalizowanych w zakładzie. Utrzymanie porządku wpływa pozytywnie nie tylko na efektywność pracy, ale też higienę oraz estetykę na hali produkcyjnej. Dodatkową zaletą niezaprzeczalnie jest fakt, że regularna konserwacja i mycie przedłuży żywotność wykorzystywanych urządzeń.

Warto pamiętać, że każde urządzenie posiada ustalony przez producenta czas, po którym wymaga przeglądu. Ma to na celu zauważenie drobnych uszkodzeń, wymianę zużytych części i wprowadzenie aktualizacji w oprogramowaniu. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie ogromnych ilości pieniędzy na zakup nowych maszyn i ograniczenie usterek w czasie pracy.

Zakup przenośników

Najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy wyborze przenośników powinna przede wszystkim jakość, a w dalszej kolejności ich cena. Powinno się zwrócić uwagę na takie parametry jak moc, napięcie, prędkość, nośność oraz ciężar maszyny. Warto wybierać sprawdzone firmy, takie jak Premo-Wrocław L. Osiński ze Źródeł, co pozwoli na ograniczenie zbędnych problemów ze sprzętem w czasie jego eksploatacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas