Artykuł sponsorowany Jak działają prasy hydrauliczne?

Jak działają prasy hydrauliczne?

Wiele z urządzeń technicznych zawdzięcza swoje działanie prawom fizyki. Maszyną, która korzysta z dobrodziejstwa nauki i bazuje na sile Prawa Pascala, jest prasa hydrauliczna. Jej wszechstronność sprawia, że można ją wykorzystać do produkcji wielu różnych części i podzespołów przemysłowych. Jak można podzielić te urządzenia i w jakich dziedzinach można wykorzystać ich potencjał?

Podział i zalety pras hydraulicznych

Zacznijmy od tego, że prasy hydrauliczne można podzielić na urządzenia poziomie, pionowe oraz pochyłe. Pierwsze z nich znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w narzędziowni, w procesie formowania i kształtowania stali, pionowe wersje sprawdzają się na halach produkcyjnych, między innymi przy wykrawaniu kształtów czy otworów. Ostatni rodzaj, czyli prasy hydrauliczne pochyłe, charakteryzuje się budową ułatwiającą umieszczenie przedmiotu wewnątrz urządzenia.

Prasy hydrauliczne ceni się za jednakowy nacisk, który nie jest zależny od położenia suwaka, zachowanie stałej prędkości w trakcie tłoczenia, a także wszechstronne działanie. Choć najbardziej znanym zastosowaniem urządzeń technicznych wykorzystujących Prawo Pascala jest obróbka plastyczna metali, to warto jednak wiedzieć, że możliwości tego urządzenia są o wiele większe.

Do czego jeszcze wykorzystuje się ten cud techniki? Obrabiarki w postaci pras hydraulicznych są przydatne w pracach warsztatowych, fornirowaniu czy brykietowaniu. Wykorzystuje się je również do prasowania surowców wtórnych, a ich mniejsze, przenośne, wersje – do badania wytrzymałości skał. Osoby pracujące z tą maszyną powinny przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo przy użytkowaniu prasy hydraulicznej

Choć potencjał prasy hydraulicznej jest nieograniczony, to warto wiedzieć, że korzystanie z jej możliwości wiąże się z pewnym ryzykiem. Z racji tego, że podczas używania maszyny przez nieuwagę może dojść do uszkodzenia ciała, porażenia prądem czy też oparzenia gorącymi elementami układu hydraulicznego, obróbki plastycznej metali przy jej pomocy powinny podejmować się jedynie osoby mające doświadczenie w jej obsłudze. Odznaczają się nim pracownicy firmy Timrex.

Wyposażenie prasy hydraulicznej w system awaryjnego zatrzymywania silnika to jeden z elementów, który jest gwarancją bezpieczeństwa pracy z tym urządzeniem. Istotne jest również zastosowanie specjalnych osłon, które będą stanowić ochronę przed odrzucanymi pod naciskiem maszyny przedmiotami oraz substancjami pod ciśnieniem, które mogłyby wydostać się z nieszczelnych przewodów.

Prasa hydrauliczna odznacza się możliwością szerokiego zastosowania oraz wieloma zaletami funkcjonowania. Rozsądne wykorzystanie jej potencjału bazuje przede wszystkim na doświadczeniu w obsłudze tego urządzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas