Artykuł sponsorowany Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są coraz powszechniej stosowaną metodą na produkowanie energii bez wykorzystywania zasobów naturalnych. Wpływ na jej popularność mają również dość proste zasady działania. Wytwarzanie energii elektrycznej poprzez panele słoneczne możliwe jest dzięki zjawisku, które nazywa się efektem fotowoltaicznym. Zobacz, na czym to zjawisko polega i jak działają instalacje fotowoltaiczne.

Działanie instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika to jedna z możliwości na produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Aby możliwa była zamiana energii słonecznej na elektryczną, niezbędne są elementy takie, jak m.in. panele fotowoltaiczne oraz falownik. Produkcja energii elektrycznej możliwa jest dzięki efektowi fotowoltaicznemu, czyli zjawisku polegającym na powstawaniu siły elektromotorycznej w półprzewodniku. Mówiąc nieco prościej, chodzi o to, że w ogniwach fotowoltaicznych (elementach paneli słonecznych) dochodzi do przemiany energii słonecznej na prąd stały.

Jednak by możliwe było wykorzystywanie powstałego w ten sposób prądu, niezbędny jest falownik, czyli inwerter solarny. Ten element instalacji odpowiada za przemianę prądu stałego powstałego w panelach w prąd zmienny, który charakteryzuje się parametrami zgodnymi z wytycznymi sieci publicznej. Oznacza to, że działanie falownika pozwala uzyskać prąd elektryczny, który wykorzystujemy na co dzień.

Dlaczego wytworzony prąd trafia do sieci publicznej?

Sieciowe systemy fotowoltaiczne to instalacje, które są zintegrowane z publiczną siecią elektryczną. Do zalet tego rozwiązania należy m.in. to, że takie instalacje PV pozwalają na bieżące korzystanie z wytworzonej przez ogniwa fotowoltaiczne energii, a także przesyłanie jej nadwyżek do sieci publicznej. Jednak dlaczego prąd, który powstał w naszej instalacji, trafił do publicznej sieci elektrycznej? Otóż energia wytworzona przez instalacje fotowoltaiczne ma większe napięcie od prądu z sieci publicznej. To oznacza, że najpierw wykorzystujemy energię z systemu fotowoltaicznego, a następnie z sieci publicznej.

Warto zaznaczyć, że nadmiar prądu, którego nie zużyjemy, można przesłać do publicznej sieci. W tym celu wykorzystywany jest licznik dwukierunkowy. Zgodnie z obowiązującą ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii nie ma potrzeby posiadania własnej działalności gospodarczej, aby przesyłać nadwyżkę energii do sieci. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej sieciowej, którym zajmuje się m.in. firma Sunsol z Gdańska, nie musimy stosować akumulatorów, co pozwala na znacznie zmniejszenie kosztów instalacyjnych.

Sieciowe instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na korzystaniu z energii elektrycznej. Oprócz wspomnianej możliwości przesłania nadwyżki wytworzonego prądu elektrycznego, ustawa o OZE gwarantuje obniżki dla instalacji prosumenckich. Polega to na tym, że właściciel instalacji fotowoltaicznej ma możliwość przesłania nadwyżki prądu i odebranie go z sieci publicznej w ciągu jednego roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas