Artykuł sponsorowany Jak działa turbosprężarka w samochodzie osobowym?

Jak działa turbosprężarka w samochodzie osobowym?

Turbosprężarka to coraz częściej spotykany element jednostki napędowej w produkowanych obecnie samochodach osobowych. Głównym jej zadaniem jest efektywne doładowanie silnika. Zostaje on wzbogacony o większą moc i lepszą sprawność, dlatego takie rozwiązanie ma wielu zwolenników. Jak dokładnie działa turbosprężarka i co zrobić, gdy się zepsuje?

Najważniejsze elementy

Turbosprężarka to urządzenie niezwykle funkcjonalne, choć składa się jedynie z trzech podstawowych elementów. Głównymi podzespołami tej maszyny wirnikowej są: turbina, sprężarka i wał, na którym pierwsze dwa komponenty są osadzone. Z pozoru prosta budowa jest jednak znacznie bardziej rozbudowana ze względu na poszczególne mniejsze części. Wirnik znajdujący się w turbinie jest w stanie kręcić się z ogromnymi prędkościami, które nierzadko dochodzą aż do 200 000 obrotów na minutę. Takie warunki w połączeniu z bardzo wysoką temperaturą roboczą nie są korzystne dla turbosprężarki, a setki tysięcy przemierzonych przez pojazd kilometrów skutecznie zmniejszają jej efektywność. W przypadku zauważenia spadku mocy silnika czy niepokojącego, głośnego gwizdu, warto przemyśleć zbadanie turbosprężarki i jej wymianę lub regenerację. Drugi wariant, czyli regeneracja, może okazać się niezwykle korzystny, musi być jednak wykonany w fachowym zakładzie, takim jak np. ten, który prowadzi Magdalena Czachor-Radka. Zregenerowanie uszkodzonej turbosprężarki przywraca jej pierwotne działanie. Jak dokładnie taka regeneracja wygląda?

Właściwe funkcjonowanie

Proces działania turbosprężarki jest stosunkowo niezbyt skomplikowany. Spaliny z silnika trafiają do turbiny, a sprężone przez napędzoną dzięki wirnikowi sprężarkę powietrze doładowuje jednostkę napędową. Znajdujący się w komorze spalania dodatkowy tlen skutkuje charakterystyczną dla zastosowania turbosprężarki poprawą osiągów. Dzieje się tak, ponieważ nadprogramowa ilość powietrza daje możliwość spalenia znacznie większej ilości paliwa w komorze. W zależności od modelu jednostki napędowej zastosowanej w danym modelu samochodu różnią się też rodzaje wykorzystywanych w nich turbosprężarek. Odmienny jest w nich typ sterowania – ciśnienie doładowania reguluje się pneumatycznie, elektrycznie lub poprzez zawór upustu spalin. W każdym z przypadków istotne jest, by turbosprężarka pracowała poprawnie i spełniała należycie swoją funkcję. Co ciekawe, zregenerowana turbosprężarka może działać zgodne z zapewnieniami producenta odnośnie jej efektywności. Warto więc w przypadku zdiagnozowania awarii tego podzespołu silnika oddać ją w ręce specjalistów. Dzięki przeprowadzonym przez nich pracom naprawczym turbosprężarka znów będzie właściwie doładowywać jednostkę napędową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas