Materiał Partnera Jak dobrać odpowiedni agregat chłodniczy?

Jak dobrać odpowiedni agregat chłodniczy?

Agregaty chłodnicze wykorzystywane są w meblach sklepowych, takich jak szafy i witryny chłodnicze, lady samoobsługowe czy zamrażarki. Jednostki o większych gabarytach i mocy używane są w komorach chłodni – tak w budynkach, jak i w kontenerach stosowanych do transportu żywności. Prawidłowe działanie agregatu uzależnione jest nie tylko od jakości samego urządzenia, ale także odpowiedniego dopasowania go do konkretnego użycia.

Ogólne wymagania dla agregatów chłodniczych

Profesjonalne agregaty chłodnicze muszą spełniać bardzo wysokie wymagania. Urządzenia stosowane w technice chłodniczej i zamrażalnictwie powinny być przede wszystkim wydajne i niezawodne, a ponadto zużywać jak najmniej energii i działać możliwie cicho. Dla optymalnej wygody użytkowania urządzeń chłodniczych, zasilające je agregaty powinny być też możliwie niewielkie i zautomatyzowane.

Obecnie największym zainteresowaniem w branży chłodniczej cieszą się agregaty ze sprężarkami tłokowymi oraz spiralnymi, które wykorzystują popularne czynniki chłodnicze, takie jak R134a, R404A, R507 oraz R407C. Na szczególną uwagę zasługują modele firm Dandoss i Bitzer, jednak wybierając agregat, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jego parametry techniczne – mówi ekspert z firmy Iglootechnika.

Najważniejsze parametry pracy agregatu chłodniczego

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, wybierając agregat skraplający, jest temperatura parowania (t0). Ten parametr dobieramy pod kątem rodzaju produktu, jaki będzie przechowywany w urządzeniu chłodniczym, ponieważ różne towary dopuszczają różne różnice między temperaturą parowania i temperaturą w komorze.

Drugim aspektem, jaki należy brać pod uwagę, jest temperatura skraplana (tk). Podczas doboru tk trzeba przyjrzeć się rodzajowi i parametrom czynnika chłodzącego skraplacz. W przypadku chłodzenia wodą, temp. skraplania jest 8÷10 K  wyższa niż wody, która opuszcza skraplacz. Gdy czynnikiem jest powietrze, różnica wynosi ok. 10÷20 K.

Przyglądając się konkretnemu modelowi agregatu, warto pamiętać o zabezpieczeniu sprężarki przed zalaniem czynnikiem chłodniczym, dlatego w specyfikacji poszukaj parametru informującego o stopniu przegrzania czynnika chłodniczego na ssaniu sprężarki (Δtp). Jego zalecana wielkość uzależniona jest od temperatury stopnia parowania.

Istotny jest także stopień dochłodzenia ciekłego czynnika przed zaworem rozprężnym (Δtd), który informuje o wydajności agregatu chłodniczego. Choć ten parametr powinien być jak najwyższy, zawsze trzeba uzgodnić go z wymogami czynnika chłodzącego skraplacz.

Jak widać, wybór odpowiedniego agregatu skraplającego wymaga znajomości przynajmniej podstawowych zagadnień z zakresu techniki chłodniczej. Dlatego szukając odpowiedniego urządzenia, najlepiej skorzystać z możliwości konsultacji z ekspertem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas