Artykuł sponsorowany Jak długo rozkładają się śmieci?

Jak długo rozkładają się śmieci?

Wyrzucając do kosza wypełniony worek na śmieci pewnie nie zastanawiamy się, jaki jest jego dalszy los. Co dzieje się ze śmieciami na wysypisku? Jak długo w ich przypadku przebiega proces rozkładu? I jaki wpływ ma na środowisko? W dzisiejszym artykule dokonamy krótkiej analizy, której celem jest wskazanie czynników wpływających na długość rozkładu śmieci. Przedstawimy też przykłady konkretnych produktów oraz czas ich pełnego rozkładu.

Czynniki wpływające na czas rozkładu

Tak naprawdę szybkość rozkładu śmieci zależy od kilkunastu czynników. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia klimat. Działanie wysokiej temperatury oraz wilgotności wyraźnie przyspiesza procesy rozkładu. Kolejnym, ważnym czynnikiem jest oczywiście rodzaj materiału, z jakiego wykonane są śmieci. Oczywiste jest, że odpady pochodzenia biologicznego będą ulegać rozkładowi dużo szybciej, niż ma to miejsce w przypadku śmieci złożonych z metalu lub plastiku. Oprócz samego materiału na proces rozkładu wpływa także jego rodzaj oraz wielkość odpadu.

Odpady pochodzenia naturalnego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy obierki, resztki jedzenia, liście czy stare owoce rozkładają się dosyć szybko. Niemniej jednak czas potrzebny do ich pełnej degradacji jest zróżnicowany. Zależy przede wszystkim od rodzaju odpadu. I tak na przykład resztki jabłek czy bananów będą rozkładać się zaledwie kilka tygodni. W przypadku skórek pomarańczy czas rozkładu wynosi aż 6 miesięcy. Niezależnie od czasu odpady pochodzenia organicznego są najbardziej bezpieczne dla środowiska. Niekiedy nawet, ze względu na właściwości nawożące, przynoszą spore korzyści.

Papier

Podobnie jak w przypadku odpadów organicznych czas rozkładu poszczególnych rodzajów papieru może być bardzo zróżnicowany. Najszybszym procesem degradacji charakteryzują się gazety. Może on wynosić zaledwie kilka tygodni. W przypadku biletów komunikacyjnych czas ten wydłuża się nawet do 3 miesięcy. Ogromny wpływ na degradację papieru ma wilgotność. Powoduje ona łatwiejsze rozrywanie odpadów na mniejsze elementy. Ponadto tworzy środowisko przyjazne rozwojowi bakterii i grzybów, które odpowiadają za degradację.

Metal i szkło

Im lepsza jakość metalu, tym dłuższy czas rozkładu. Według tej zasady przedmioty wykonane z metali szlachetnych jak złoto, srebro czy platyna mogą nigdy nie ulec rozkładowi. W przypadku puszek aluminiowych czas rozkładu wynosi od 100 do 200 lat. Słabej jakości puszki konserwowe rozkładają się „już” po kilkunastu latach.

Szkło, podobnie jak metale szlachetne, potrzebuje bardzo dużo czasu do pełnego rozkładu. Odpady szklane mogą ulegać degradacji nawet kilka tysięcy lat. W ich przypadku doskonałym rozwiązaniem jest recykling, który pozwala ponownie wykorzystać ten surowiec. Co ciekawe szkło może podlegać wielokrotnemu procesowi recyklingu.

Plastik

Odpady plastikowe cały czas stanowią ogromny problem. Ich udział w całkowitej masie odpadów wynosi 3-10%. Dużo większy jest ich udział w całkowitej objętości. Wynosi on prawie 30%. Czas rozkładu odpadów plastikowych jest bardzo zróżnicowany i może wynosić od 100 do nawet 1000 lat. Okazuje się jednak, że rozwój technologii pozwolił stawić czoło temu problemowi. „Zastosowanie dodatku o nazwie D2W w procesie produkcyjnym worków na śmieci oraz innych opakowań pozwala skrócić czas degradacji do 1,5-2 lat.” – przekonuje przedstawiciel firmy PPHU Binco, która zajmuje się produkcją ekologicznych worków na śmieci. Skrócenie czasu rozkładu popularnej „foliówki” z 500 do 2 lat daje ogromną nadzieję na przyszłość.

Stosowanie toreb papierowych i ograniczenie zużycia plastiku to oczywiście bardzo słuszny trend. Niemniej jednak to technologia może wykonać prawdziwy krok milowy w walce ze śmieciami. Rosnąca produkcja ekologicznych worków na śmieci i opakowań o krótkim czasie degradacji umożliwi powolne, ale sukcesywne zmniejszenie problemu śmieci.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas