Artykuł sponsorowany Jak często powinno się powtarzać wzorcowanie?

Jak często powinno się powtarzać wzorcowanie?

Wzorcowanie jest bardzo ważnym zabiegiem, który potwierdzi poprawność danego przyrządu. Niezmiernie istotne jest to, aby mieć pewność co do dokładności pomiarów wykonywanych przez urządzenie pomiarowe. Dodatkowo jest to wymagane do autoryzacji wiarygodności przez systemy zarządzania jakością. Dlatego też powinniśmy dbać o regularne powtarzanie wzorcowania.

Czym jest wzorcowanie?

Wzorcowanie inaczej również nazywane jest kalibracją. Jest to czynność, która ma za zadanie ustalić relację między wartościami mierzonej wielkości wzorcowanej w odniesieniu do odpowiadających im wartościom wzorca miar. Jak mówią specjaliści z firmy Metrotest: „Obrazując prostymi słowami, wzorcowanie polega na określeniu różnicy między danym wzorcem, a wartościami, jakie wykazuje urządzenie pomiarowe. Jest to więc dostosowanie przyrządu do elementu, który jest wzorcem". Głównym celem wzorcowania jest zatem zbadanie i określenie właściwości metrologicznych danego urządzenia pomiarowego, a tym samym potwierdzenie jego przydatności. Sprawdzony przyrząd dostaje potwierdzenie swoich właściwości, którym jest świadectwo wzorcowania wydawane przez specjalistyczne firmy.

Jak często dokonywać wzorcowania?

Sprawdzanie odchyleń wartości urządzenia pomiarowego w stosunku do wzorca jest obowiązkowe przez cały okres, w którym urządzenie jest używane. Jednak obecnie nie istnieją jednoznaczne przepisy, które określają w jakich odstępach czasowych należy dokonywać ponownego wzorcowania. Czas ponownego wzorcowania powinien być zaplanowany przez użytkownika urządzenia i być zapisany w dokumentacji systemu zarządzania. Istnieją pewne przesłanki, które pomogą w określeniu częstotliwości wzorcowania. Powinno ono być uzależnione od znaczenia dokładności pomiarów, warunków pracy urządzenia pomiarowego, czy też zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych, na jakie narażone jest urządzenie pomiarowe. Można przyjąć, że urządzenia pomiarowe nie powinny być wzorcowane rzadziej niż raz na rok. Jednak, jeśli jest ono użytkowane w warunkach trudnych, często przenoszone oraz intensywnie eksploatowane należy zaplanować częstsze wzorcowanie przyrządów. Jeśli natomiast urządzenie pomiarowe wykazuje znaczny błąd w pomiarach, należy natychmiast udać się do sprawdzonego laboratorium w celu ponownego wzorcowania. Aby zapobiec takim nagłym sytuacjom, zaleca się, aby starannie monitorować wzorzec i wszelkie odchylenia, przykładowo za pomocą wykresu. Dzięki temu będziemy mogli określić czas, po jakim następują znaczne odchylenia od wartości wzorca, czyli poznamy czas po jakim należy planować ponowne wzorcowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas