Artykuł sponsorowany Jak bezpiecznie przeprowadzić rozbiórkę budynku?

Jak bezpiecznie przeprowadzić rozbiórkę budynku?

Rozbiórka to tuż obok wyburzenia jeden ze sposobów na likwidację budynków lub innych obiektów. Najczęściej są to konstrukcje stare, a nawet zagrażające życiu lub po prostu niepotrzebne. Jednak niezależnie od powodów rozbiórki niezbędne jest jej odpowiednie zaplanowanie i wykonanie. O czym należy pamiętać wykonując rozbiórkę? Jak zadbać o bezpieczeństwo na miejscu przeprowadzanych robót? I czy skorzystać z usług profesjonalnej firmy? Podpowiadamy.

Kwestie formalne

Rozbiórka budynku to rodzaj robót budowlanych, który uregulowany jest przepisami prawnymi. Ze względu na to w pewnych sytuacjach konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wykonanie rozbiórki budynków. To dotyczy m.in. budynków o powierzchni większej niż 25 m2, zabytków lub obiektów wyższych niż 8 m. W przypadku mniejszych konstrukcji wystarczy zgłosić zamiar ich rozbiórki do odpowiednich organów administracyjnych. Warto o tym pamiętać i na samym początku dokładnie sprawdzić, do której z tych grup zalicza się budynek przeznaczony do rozbiórki.

Podstawowe zabezpieczenia

Gdy kwestie formalne są już załatwione, trzeba zadbać o pozornie drobne sprawy, które mają ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa podczas prac. Otóż nie można zapomnieć o podstawowych formach zabezpieczenia miejsca rozbiórki. Po pierwsze działka czy też miejsce, gdzie znajduje się budynek przeznaczony do rozbiórki, powinno zostać wydzielone. Tymczasowe ogrodzenie pozwoli uniknąć wstępu na teren prac przypadkowych osób. Po drugie zazwyczaj obiekty posiadają przyłącza wody, gazu czy prądu. Dlatego bardzo ważną czynnością, którą należy koniecznie wykonać przed rozpoczęciem rozbiórki, jest odłączenie wszelkich mediów. Prostą, ale kluczową formą zabezpieczenia jest także przygotowanie przemyślanego planu robót. W ten sposób unikniesz niepożądanych problemów podczas rozbiórki.

Pomoc specjalistów

Najlepszym sposobem na wykonanie bezpiecznej rozbiórki jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Dzięki doświadczeniu, a także odpowiednim kwalifikacjom ocenią, jaki sposób rozbiórki będzie najkorzystniejszy. Następnie za pomocą specjalistycznych narzędzie wykonają rozbiórkę konstrukcji krok po kroku, dzieląc pracę na poszczególne etapy. Wbrew pozorom rozbiórka wcale nie musi trwać długo. Specjalizująca się w tego typu pracach firma Silvva rozbiórki konstrukcji drewnianych, jak wiaty, stodoły czy budynki gospodarcze, wykonuje zaledwie w 1 dzień. Co więcej, profesjonalne firmy dbają o uprzątnięcie elementów rozbieranego budynku. Natomiast w przypadku konstrukcji drewnianych, często oferują też skup starego drewna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas