Materiał Partnera Innowacyjne systemy manipulacji rolek

Innowacyjne systemy manipulacji rolek

O konieczności automatyzacji procesów produkcyjnych obecnie nikogo nie trzeba przekonywać. Wykorzystanie nowoczesnych maszyn przemysłowych jest wskazane wszędzie tam, gdzie mogą one zastąpić człowieka przy ciężkich pracach fizycznych, zmniejszając przy tym zarówno ryzyko niebezpiecznych wypadków, jak i ponoszone przez przedsiębiorstwo koszty. Jednym z takich rozwiązań są systemy manipulacji rolek.

Manipulatory przemysłowe dla przemysłu produkcyjnego

Manipulatory przemysłowe należą do specyficznej grupy urządzeń transportu bliskiego. Podobnie jak dźwignice, umożliwiają przenoszenie bardzo ciężkich ładunków (do kilkuset kg) o dużych gabarytach i kształcie utrudniającym pewny uchwyt. Różnica między manipulatorami a dźwignicami uwydatniona jest już w samej nazwie: każdy manipulator posiada system równoważenia masy ładunku i umożliwia operowanie nim na rozmaite sposoby; wymieńmy tu chociażby możliwość zmiany orientacji ładunku w przestrzeni, manipulacji poza obszarem podwieszenia czy mimośrodowego chwytania – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ARTPOL.

Obecnie manipulatory wykorzystywane są w rozmaitych branżach przemysłu, m.in. w produkcji maszyn i budowie konstrukcji stalowych, gdzie stosowane są podczas prac montażowych. W niniejszym opracowaniu interesują nas jednak rozwiązania dla przemysłu produkcyjnego, przede wszystkim z sektora papierniczego, poligrafii i produkcji folii oraz laminatów w rolkach. W takich zakładach najczęściej wykorzystuje się niezawodne manipulatory pneumatyczne, które zapewniają szybkie, precyzyjne podnoszenie, przenoszenie rolek oraz pozycjonowanie ich na paletach i stanowią ważny element całych linii produkcyjnych.

Automatyczne linie transportu, pakowania i paletyzowania rolek

Najlepsi dostawcy maszyn dla zakładów produkcyjnych oferują swoim klientom rozwiązania wielofunkcyjne, umożliwiające kompleksową i płynną realizację procesów w ciągu technologicznym. Za przykład niech posłużą nam linie transportu, pakowania i paletyzacji rolek papieru, folii oraz laminatów firmy ZANCANER. Najważniejszym elementem linii jest manipulator pneumatyczny, który odbiera rolki z bobiniarki. Następnie rolka jest automatycznie mierzona i ważona, etykietowana, pakowana w folię i wreszcie przekazywana na paletę. Wszystkie czynności wykonywane są przez maszynę, a obsługa sprowadza się do programowania zadań na panelu operatora. Co ważne, projekt i konfiguracja linii zawsze wykonywane są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb konkretnego zakładu. Dzięki takiemu podejściu każda linia jest idealnie dopasowana do warunków panujących w konkretnej hali produkcyjnej, a przedsiębiorstwo może w pełni wykorzystać jej możliwości.

 

Podziel się