Materiał Partnera Hybryda – z korzyścią dla środowiska

Hybryda – z korzyścią dla środowiska

Obecność samochodów hybrydowych na polskich drogach nie jest już niczym zaskakującym. Ich popularność rośnie jednak nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale także w przypadku transportu publicznego – na tym polu znakomicie sprawdzają się przede wszystkim jako autobusy, których przewaga jest widoczna szczególnie w ruchu miejskim. Jakie zalety mają te pojazdy i dlaczego warto przyjrzeć im się bliżej?

Zasada działania napędów hybrydowych

Pojazd napędzany hybrydą składa się z dwóch jednostek: spalinowej oraz elektrycznej. Pierwsza z nich pełni rolę główną, zaś druga, dołącza się jako jednostka pomocnicza. Korzyścią jest fakt, że same napędy elektryczne wciąż nie są najbardziej wydajnym rozwiązaniem, szczególnie w krajach takich jak Polska, gdzie w dalszym ciągu zbyt mało jest stacji ładowania. Hybryda rozwiązuje te niedogodności, zapewnia bowiem wartości ekologiczne, a także znaną z tradycyjnych samochodów spalinowych niezawodność i daleki przebieg, bez konieczności uciążliwego ładowania.

Jak ryba w wodzie

Główną przestrzenią w której można doświadczyć realnych korzyści z posiadania pojazdu o napędzie hybrydowym, jest miasto. To właśnie w nim spalanie jest najwyższe, szczególnie w trakcie powolnej i rwanej jazdy. Silnik elektryczny włącza się właśnie w tych momentach, obniżając tym samym finalne zużycie. Zaleta ta doprowadziła między innymi do rozpoczęcia projektu firmy Eco-Cars, zajmującej się sprzedażą i serwisem śmieciarek, która w swojej flocie ma nowoczesne pojazdy hybrydowe. Ze względu na nieustanne zatrzymywanie się i ruszanie, samochody wywożące śmieci stanowią znakomitą niszę do zagospodarowania, a nadanie im rysu ekologicznego działa na korzyść przestrzeni aglomeracyjnych, często mających problem ze smogiem.

Wątpliwości

Podstawową wątpliwością, którą eksplikują przeciwnicy tego typu napędu są baterie, w tym przypadku ich rzekomy brak wydajności. Problemy te, wraz z rozwojem technologii, powoli przechodzą jednak w niepamięć, bowiem baterie wykorzystywane do produkcji silników elektrycznych są tworzone z coraz lepszych tworzyw zapewniających poprawę żywotności, a tym samym większy przebieg. Nie jest to też zupełnie nowa technologia, dlatego nie należy się jej obawiać, hybrydy są bowiem dostępne w ofercie większości motoryzacyjnych gigantów, a bez potwierdzonej przez rynek niezawodności, ich sprzedaż z pewnością nie osiągałaby takiego poziomu.

Ekologiczne pojazdy z napędem hybrydowym to technologia z której korzysta się już nie tylko w przypadku aut osobowych. Warto doświadczyć jej zalet w szczególności w przypadku ruchu miejskiego, gdzie zużycie paliwa jest największe, przez co hybrydy zapewniają potencjalnie największe korzyści i dla środowiska, i dla samych właścicieli pojazdów. 

Opracowanie:

Eco-Cars Karol Mrówczyński

Nekielka , Leśna 16

Podziel się