Materiał Partnera Historia technologii CNC

Historia technologii CNC

Technologia obróbki metali CNC to precyzyjna metoda umożliwiająca szybkie i powtarzalne kształtowanie surowców, przy użyciu komputerowo sterowanych urządzeń. Maszyny CNC wyposażone są w mikrokomputer, który pozwala na dowolną zmianę parametrów obróbki i wykonywanie usług na podstawie szczegółowej dokumentacji. Proces kształtowała metali, nie zawsze jednak był tak prosty, a początki obróbki były nieco mniej zaawansowane.

Początki technologii CNC w latach 50

Pierwsze na świecie obrabiarki zapewniały jedynie prostą obróbkę, polegającą na z góry zaplanowanej sekwencji ruchów – bez możliwości przeprogramowania. Około roku 1952, za sprawą specjalistów z USA, pojawiły się bardziej zaawansowane i precyzyjne urządzenia sterowane numerycznie – określane mianem NC. Aby zaprogramować pracę tych urządzeń, używano taśm i kart z dziurkami oraz systemu binarnego. 

Rozwój obróbki metali i tworzyw CNC w latach 70 i 80

W latach 70 i 80 technologia CNC przeszła prawdziwą rewolucję, a wszystko to za sprawą możliwości zastosowania inteligentnych mikrokomputerów, które umożliwiały dokładne zaprogramowanie oczekiwanych efektów obróbki. W ciągu kolejnych lat technologia CNC była wciąż udoskonalana. Obecnie najlepsze firmy z branży przemysłowej, wykonują frezowanie CNC, cięcie oraz obróbkę na tokarkach, wykorzystując właśnie tę najbardziej wydajną i precyzyjną metodę. 

Jak dalej rozwija się technologia CNC?

Współczesne urządzenia CNC zapewniają wycięcie najdrobniejszych detali oraz dokładne dostosowanie kształtu, nawet najbardziej zaawansowanych elementów i podzespołów do maszyn. Rozwój tej gałęzi przemysłu nie zatrzymał się jednak w miejscu. Śledząc na bieżąco postępy CNC, można zaobserwować coraz lepsze rozwiązania związane z układami napędowymi, pomiarowymi oraz sterującymi urządzeń do obróbki.

Jak funkcjonują firmy świadczące usługę obróbki i produkcji elementów metalowych CNC?

W dobie nowoczesnych urządzeń CNC, precyzyjna obróbka tworzyw takich jak: stal, mosiądz, miedź, aluminium oraz tworzywa sztuczne jest na najwyższym poziomie.Wybór doświadczonego producenta w tej kwestii nie jest jednak bez znaczenia i warto zdecydować się na usługodawcę z wieloletnią praktyką – wyjaśnia przedstawiciel firmy BraTech w Żorach.

Prognozy postępu technologii CNC w opinii ekspertów

Eksperci i programiści w tej dziedzinie szacują, że już niebawem możemy spodziewać się kolejnej rewolucji w zakresie uproszczenia procedur oraz obsługi maszyn i systemów CNC – przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Nowatorskie systemy komputerowe oraz zaawansowane metody optymalizacji funkcji obrabiarek CNC, wciąż prężnie się rozwijają i dają możliwość wykonywania nawet najbardziej ambitnych projektów – w szybki, wysoce precyzyjny i ekonomiczny sposób.

Podziel się