Artykuł sponsorowany Żurawie samojezdne - specyfika i podział

Żurawie samojezdne - specyfika i podział

Każdy z nas zapewne nie raz widział żurawie samojezdne. Najczęściej spotkać je można w okolicy placów budów. Dla niewtajemniczonych w branżę budowlaną czy transportową nazwa ta raczej nie mówi zbyt wiele. Czym zatem są żurawie samojezdne i jakie jego rodzaje możemy wyróżnić? Odpowiedź poniżej.

Żurawie samojezdne- czym się charakteryzują?

Żuraw samojezdny jest dźwignicą, która jest zabudowana na odpowiednio wzmocnionym podwoziu samochodu ciężarowego bądź na podwoziu samojezdnym. Energię pozyskuje z jednego lub dwóch silników, z których jeden jest przeznaczony tylko do uzyskania napędu jazdy. Żurawie samojezdne zbudowane są z wciągarek oraz wychylnego wysięgnika, który osadzony jest na obrotowej kolumnie, co pozwala na podnoszenie i opuszczanie ciężaru, jak też jego przenoszenie dzięki zmianie wysięgu i obrotowi pomostu. Sprzęt może pracować zarówno w trybie transportowym oraz w trybie dźwigowym (tu wysuwane są specjalne podpory zapewniające stabilność maszyny) .

Podział żurawi samojezdnych

Żurawie samojezdne mają zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, przy montaży różnego rodzaju konstrukcji czy obiektów przemysłowych. Są niezwykle pomocne w pracach transportowych oraz przeładunkowych na składowiskach, w zakładach przemysłowych czy np. w porcie. Biorąc pod uwagę rodzaj napędu można je podzielić na żurawie z napędem spalinowo- elektrycznym, spalinowo-mechanicznym i spalinowo-hydraulicznym. Zaś uwzględniając rodzaj podwozia, na którym montuje się żuraw, wyróżnić można żurawie samochodowe, żurawie gąsienicowe, żurawie jezdniowo-terenowe oraz żurawie terenowe kołowe.

Usługi żurawiami samojezdnymi świadczy firma Dźwigus z Poznania. Sprzęt jakim dysponuje można wykorzystać przy montażu konstrukcji stalowych i żelbetowych, montażu banerów reklamowych i klimatyzatorów, jak też podczas załadunków i rozładunków towarów. Poza żurawiami, firma posiada w swojej ofercie usługi podnośnikami koszowymi oraz ładowarkami teleskopowymi.

Cechy techniczne żurawi samojezdnych

Prawidłową pracę żurawia determinuje maksymalna wartość obciążenia, która jest przyjmowana dla najmniejszej dopuszczalnej długości wysięgnika. Udźwig w żurawiach jest uzależniony jeszcze od sposobu podparcia żurawia, kąta pochylenia wysięgnika oraz rodzaju olinowania. Bardzo ważny jest moment udźwigu, czyli ciężar określonego ładunku zawieszonego na wysięgu żurawia. Żurawie samochodowe mogą zasadniczo wykonać pełen obrót wysięgnika, jednak kiedy znajduje się na nim ładunek, czynność ta jest ograniczona, ze względu na to, że nie wolno przenosić ciężarów nad kabiną samochodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas