Materiał Partnera Gwoździe papowe – charakterystyka i właściwości

Gwoździe papowe – charakterystyka i właściwości

Gwoździe to najtańsze elementy mocujące o uniwersalnym zastosowaniu. Niegdyś były wytwarzane tylko przez kowali. Od XIX w. produkuje się je za pomocą specjalnych maszyn. Poszczególne rodzaje gwoździ różnią się między sobą budową i zastosowaniem. Szczególny typ stanowią gwoździe papowe. Przeznaczone są one przede wszystkim do montażu pokrycia dachowego – papy izolacyjnej, gontów bitumicznych czy fasad z tworzyw sztucznych.

Jak wyglądają gwoździe papowe?

To czym odróżnia ,,papiaka’’ od pozostałych gwoździ jest szeroki i płaski łebek. Jego duża średnica, trzykrotnie większa od części podłużnej, zapewnia mocne przytwierdzenie materiału do podłoża. Odpowiednio wyprofilowana ostra końcówka sprawia, że łatwo wchodzą w powierzchnie bez użycia gwoździarki dachowej.

W jakich wariantach występują gwoździe papowe?

Gwoździe papowe występują w postaci z podkładką lub bez. Dekarze zdecydowanie częściej wybierają pierwsze rozwiązanie. Podkładka gwarantuje lepszy docisk, jednocześnie zapobiegając wszelkim uszkodzeniom materiału.

Największym powodzeniem w pracach dekarskich cieszą się gwoździe papowe o średnicy 25 i 30mm. Nie wyklucza to jednak stosowania gwoździ o dużo mniejszych rozmiarach. Zdarzają się sytuacje, kiedy są one wręcz niezbędne do uzyskania odpowiedniego efektu montażowego. Warianty gwoździ zależą więc od zaistniałych potrzeb.

Gwoździe papowe można spotkać w formie surowej i ocynkowanej. Te pierwsze pozbawione są warstwy ochronnej, co czyni je bardziej podatne na działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu stosowane są głównie we wnętrzach, gdzie występuje mniejsze ryzyko korozji. Do prac na zewnętrznej stronie dachu najlepiej użyć już gwoździ z ocynkowanej stali węglowej. Odporna na zniekształcenia warstwa ocynku zabezpiecza bowiem gwóźdź przed rdzewieniem na długie lata.

Jak wybrać gwoździe papowe?

Rynek artkułów metalowych jest silnie rozwinięty. Przy wyborze gwoździ papowych należy kierować się renomą ich producenta i dystrybutora. Nie zaszkodzi również zapoznać się opiniami samych dekarzy. Tylko tak można zyskać gwarancję, że prace nad pokryciem dachowym odbędą się bez przeszkód.  Szczególnie warto sprawdzić ofertę firmy Pat-Met Łukasz Białkowski, produkującej wysokiej klasy gwoździe papowe z podkładką o wymiarach 3x30.

Do czego wykorzystuje się gwoździe papowe?

Zastosowanie gwoździ papowych jest szersze niż mogłoby się wydawać. Chociaż już sama nazwa sugeruje, że sięgamy po nie przy montażu papy dachowej, to nie jest to ich jedyne przeznaczenie. Odpowiedni kształt gwoździ umożliwia też łatwe łączenie innych materiałów. Do drewnianych konstrukcji nośnych bez trudu przytwierdzą, chociażby betonowe dachówki czy blachę trapezową. Świetnie odnajdują się również jako substytut gwoździ tapicerskich. Nie bez powodu znajdują się więc w ofercie sklepów meblarskich.

Podziel się