Materiał Partnera Gazy techniczne – gdzie stosuje się acetylen?

Gazy techniczne – gdzie stosuje się acetylen?

Gazy techniczne znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach związanych z przemysłem, a przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Dzięki swoim unikatowym właściwościom przyczyniają się do znacznej poprawy wydajności niektórych procesów technologicznych. Na szeroką skalę stosuje się tlen, dwutlenek węgla, azot, czy argon. Na szczególną uwagę zasługuje jednak acetylen. Podczas wykonywania jakich prac wykorzystuje się go najczęściej?

Spawanie i cięcie metali

Acetylen wykorzystywany jest jako paliwo przede wszystkim w szeroko rozumianej obróbce metali. Znaleźć można go m.in. w urządzeniach spawalniczych, dzięki którym można w sposób trwały połączyć ze sobą elementy stalowe. Najbardziej cenioną przez spawaczy cechą acetylenu jest temperatura jego spalania w otoczeniu tlenowym. Spala się on bowiem w temperaturze 3100 stopni Celsjusza, co umożliwia stworzenie spawów o wyjątkowej wytrzymałości. Cecha ta przydaje się także podczas cięcia stali i innych metali. Cięcie z wykorzystaniem acetylenu charakteryzuje się bardzo przyzwoitą precyzją oraz wysokim współczynnikiem czystości i gładkości ciętej powierzchni. Gaz ten jest również niezwykle wydajny.

Czysty acetylen jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, choć jego techniczną odmianę łatwo rozpoznać po zapachu przypominającym czosnek. Gazów technicznych nie można kupić oczywiście w każdym sklepie. Aby stać się jako posiadaczem, najlepiej udać się do specjalistycznie wyposażonych hurtowni. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Henkas, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia inwestorom łatwy dostęp do różnego rodzaju gazów technicznych w bardzo atrakcyjnych cenach. Gdzie jeszcze stosuje się acetylen?

Wykorzystanie acetylenu w branży chemicznej i medycznej

Acetylen z powodzeniem stosuje się także w branży chemicznej. O czym konkretnie mowa? Gaz ten wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji tworzyw sztucznych takich jak chlorek winylu, który używany jest do produkcji wykładzin podłogowych, elementów stolarki okiennej i drzwiowej, płyt gramofonowych oraz różnego rodzaju izolacji elektrycznych. Jednym słowem wielu elementów, znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Ciekawostką może wydać się fakt, iż acetylen w swojej najczystszej formie stosowany jest także w medycynie jako forma narkozy.

Dla zapewnienia najwyższej jakości obsługi oraz wszelkich względów bezpieczeństwa dystrybutorzy gazów technicznych przechowują acetylen w specjalistycznie zaprojektowanych butlach pod ciśnieniem 1,2 MPa. Jest to szczególnie ważne z tego względu, iż acetylen charakteryzuje się szerokimi granicami wybuchowości. Do eksplozji może przyczynić się stężenie tego gazu w powietrzu wynoszące zarówno 3%, jak i oscylujące w przedziale 80%. Wymiana butli gazowej powinna odbywać się jedynie pod okiem wykwalifikowanego fachowca. Butle z gazami technicznymi muszą być również przewożone w specjalnie dostosowanych pojazdach.

Podziel się