Artykuł sponsorowany Gaz płynny i jego wykorzystanie w gospodarstwach rolnych

Gaz płynny i jego wykorzystanie w gospodarstwach rolnych

Prowadzenie każdego gospodarstwa rolnego wiąże się z wydatkami – jednym z głównych punktów w budżecie każdego tego typu przedsiębiorstwa są koszty związane z uzyskaniem energii do zasilenia budynków oraz maszyn. Nic dziwnego zatem, że rolnicy starają się je zminimalizować poprzez używanie tanich, a jednocześnie wydajnych paliw. Jednym z bardzo popularnych rozwiązań jest gaz płynny. Jakie znajduje on zastosowanie?

Ogrzewanie budynków przede wszystkim

Gaz płynny, czyli popularne LPG to paliwo wykorzystywane przede wszystkim do produkcji energii cieplnej do ogrzewania budynków – to jego główne zastosowanie w gospodarstwach rolnych. Przy pomocy gazu możemy zasilić zarówno domową instalację grzewczą, wykorzystującą specjalny piec oraz grzejniki naścienne, jak i specjalne nagrzewnice, które stosowane są do ogrzewania wielkopowierzchniowych pomieszczeń gospodarczych zamieszkanych przez zwierzęta.

- Nagrzewnice są stosowane, ponieważ dzięki nim można skierować strumień ciepłego powietrza w wybrane miejsce i tym samym ogrzać dużą powierzchnie budynku – mówi specjalista firmy Bar-Gaz – To duża przewaga nagrzewnic nad zwykłymi grzejnikami, które grzeją powietrze jedynie w pobliżu ścian. Dzięki nagrzewnicom zasilanym płynnym gazem jesteśmy w stanie zapewnić zwierzętom ciepło niezbędne do utrzymania ich w zdrowiu.

Ogrzewanie budynków gazem, niezależnie od ich rodzaju i przeznaczenia ma wiele zalet. Po pierwsze – gaz jest wysokokaloryczny i stosunkowo tani, co oznacza, że niewielkim kosztem możemy wyprodukować bardzo dużą ilość ciepła. Po drugie – jest paliwem praktycznie bezobsługowym. Urządzenia go wykorzystujące są w dużym stopniu zautomatyzowane, same są w stanie dobrać odpowiednie parametry spalania, by utrzymać w obiekcie pożądaną temperaturę. Naszym zadaniem jest jedynie uzupełnianie zapasu paliwa w zbiorniku. Po trzecie – jest bezpieczny i ekologiczny, spaliny powstające podczas jego obróbki są nietoksyczne, dlatego możemy przy jego pomocy ogrzewać pomieszczenia dla zwierząt bez obaw, że dojdzie do ich zatrucia.

Zasilanie maszyn

Podobnie jak samochody, tak i pojazdy rolnicze mogą być wyposażone w instalację przeznaczoną do zasilania silnika – sprawdzi się ona zarówno w przypadku zwykłych silników spalinowych zasilanych benzyną, jak i silniki wysokoprężnych, czyli dobrze znanych Diesli. Gaz płynny jest około 50% tańszy od benzyny i oleju napędowego, a jego wydajność jest na zbliżonym poziomie – w okresach wzmożonych prac w gospodarstwie może on być źródłem wyraźnych oszczędności. Ponadto gaz może być używany do zasilania urządzeń przeznaczonych do osuszania zbóż.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas