Materiał Partnera Frezowanie i toczenie – czym charakteryzują się takie metody obróbki?

Frezowanie i toczenie – czym charakteryzują się takie metody obróbki?

Obróbka skrawaniem jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie stworzenia detali o pożądanym kształcie i rozmiarach. W tym celu wykorzystuje się najczęściej maszyny konwencjonalne, ale też nowoczesne, które sterowane są automatycznie. W ramach obróbki skrawaniem realizuje się m.in. frezowanie i toczenie – czym dokładnie się charakteryzują?

Idealne gwinty i koła zębate

Frezowanie jest zatem jednym z najważniejszych elementów obróbki skrawaniem. Do jego wykonania niezbędne jest jednak wykorzystanie nowoczesnej, funkcjonalnej frezarki, która pozwoli na obróbkę powierzchni płaskich i kształtowych w pożądany sposób. Możliwości danej maszyny pozwalają na przygotowanie określonej ilości detali. Zależą one m.in. od wrzecion narzędziowych zamontowanych w frezarce. W renomowanych zakładach znaleźć można nie tylko jednowrzecionowe frezarki, ale też takie, które wykorzystują wiele wrzecion.

Frezowanie pozwala na precyzyjne stworzenie wielu detali. Do najpopularniejszych należą koła zębate, które muszą być przygotowane niezwykle dokładnie – poszczególne elementy nachodzą na siebie, zapewniając właściwą pracę maszyn i urządzeń. Z tego względu frezowanie warto zlecić profesjonalistom, takim jak np. firma Frasmet. Zajmuje się ona również przygotowywaniem gwintów, które są kolejnym już detalem poddawanym obróbce wiórowej właśnie na frezarce. Oprócz frezowania specjaliści proponują także toczenie – czym się charakteryzuje?Profesjonalna tokarka

Obróbka powierzchni obrotowych wewnętrznych lub zewnętrznych to inaczej toczenie, które także jest jednym z najważniejszych elementów obróbki skrawaniem. W tym wypadku dotyczy ona detali w kształcie brył obrotowych, chociaż szerokie możliwości renomowanych zakładów zajmujących się obróbką wiórową pozwalają także na przygotowanie innych przedmiotów. W tokarkach instalowany jest wysokiej jakości nóż tokarski, którym w trakcie obracania detalu realizuje się skrawanie umożliwiające uzyskanie pożądanego kształtu. Warto zwrócić uwagę na zakłady, które proponują tzw. obróbkę CNC.

Sterowanie automatyczne tokarki to spory komfort, który zapewnia także niezwykle wysoką precyzję w obróbce skrawaniem. Dzięki temu powstałe elementy charakteryzują się sporą powtarzalnością, co jest ważne w przypadku np. części mechanicznych do silników czy urządzeń. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie zleceń w zakresie frezowania i toczenia specjalistom z odpowiednim parkiem maszynowym i doświadczeniem, którzy będą w stanie przygotować detale dopasowane do potrzeb i wymogów klienta.

Podziel się