Frezarki i wiertarko-frezarki jako podstawowe narzędzia do metalu
PrzemysłMaszyny do obróbki metalu to szeroka grupa urządzeń oddających nieocenione usługi w wielu działach przemysłu i techniki. Do najczęściej stosowanych z pewnością zliczyć należy frezarki konwencjonalne oraz nowoczesne wiertarko-frezarki. Czy jest tak rzeczywiście? Przeczytaj, a dowiesz się, dlaczego frezarki i wiertarko-frezarki uważane są za podstawowe maszyny do obróbki metalu.
Czym jest frezowanie i jakie maszyny do tego służą?
Według najprostszej definicji frezowanie jest rodzajem obróbki skrawaniem, w której ruch obrotowy zawsze wykonuje narzędzie. Polega na zdjęciu warstwy materiału przy pomocy narzędzi skrawających. Są nimi wszelkiego rodzaju głowice z wymiennymi płytkami, frezy z wlutowanymi ostrzami itp. Maszyna do frezowania napędza wrzeciennik, który wprawia z ruch obrotowy narzędzie, natomiast ruch posuwowy, w zależności od konstrukcji frezarki, realizowany jest w dwóch lub trzech osiach poprzez stół krzyżowy co powoduje przemieszczanie się przedmiotu obrabianego w odniesieniu do narzędzia wykonywującego obróbkę. Ostrza freza poprzez kontrolowany ruch zagłębiają w materiale i ściągają wióry o odpowiedniej wartości - grubości. Tego typu obróbką poddaje się nie tylko elementy metalowe, ale także materiały nieżelazne lub tworzywa sztuczne.
Frezarki konwencjonalne
Nowoczesne frezarki konwencjonalne do obróbki metalu to stacjonarne - wysokiej klasy, niezawodne urządzenia, produkowane z zastosowaniem najnowszych technologii i według nowatorskich rozwiązań. Charakteryzują się precyzyjną pracą, maksymalną sztywnością i stabilnością przede wszystkim dzięki wytrzymałym odlewom, z których wykonano łoże, stół roboczy, kolumnę, konsolę, belkę poprzeczną czy głowicę z mocowaniem wrzeciennika. Jak przekonują eksperci producenta maszyn Wolsen z Jarocina, o wysokiej jakości frezarek konwencjonalnych świadczą ich zdolności do obróbki i możliwość zastosowania płynnej regulacji wartości posuwów. Takie właśnie rozwiązania możliwe są między innymi we frezarce uniwersalnej z napędem servo, model MT230S OPTIMUM wyposażonej w nowoczesną technologię napędów.
Wiertarko-frezarki
Wiertarko-frezarki to mniejsze niż frezarki klasyczne urządzania do profesjonalnej obróbki metalu. Najczęściej są to urządzenia stołowe do zainstalowania na "falbanku". Posiadają tzw. "ruchomą pinolę" oraz przesuwny stół roboczy. Łączą w sobie funkcjonalność dwóch maszyn, wiertarki i frezarki. Dzięki swojej uniwersalności niezastąpione są w każdym warsztacie zajmującym się obróbką skrawaniem i nie tylko. Wykorzystywane są do prac profesjonalnych w małych i dużych zakładach, jak też do amatorskiej obróbki metali. Konstrukcja wiertarko-frezarki pozwala na stosowanie różnych narzędzi – wierteł, gwintowników, frezów czy głowic. Dzięki temu możliwe jest wiercenie, gwintowanie otworów, frezowanie metodą "planowania" czy wykonywania wybrań frezami kształtowymi lub palcowymi. Dzięki tego typu maszynom, możemy również wykonywać odwierty wiertłami termicznymi (metoda THERMDRILL) co eliminuje konieczność stosowania zawodnych nitonakrętek. Maszyny dostępne są w różnych rozmiarach i o zróżnicowanych parametrach.