Artykuł sponsorowany Elektrodrążenie drutowe i wgłębne - różnice

Elektrodrążenie drutowe i wgłębne - różnice

Niektóre tworzywa są wyjątkowo twarde i sprawiają sporo problemów podczas ich obróbki, jednak odpowiedzią na ten problem jest elektrodrążenie. Proces ten zapewnia precyzyjne nadanie przedmiotom wykonanym z metali wcześniej zaplanowanych kształtów. Ten sposób obróbki dzieli się na elektrodrążenie wgłębne oraz drutowe. Czym różnią się od siebie te dwie metody pracy z metalami?

Elektrodrążenie wgłębne - na czym polega?

Elektrodrążenie wgłębne znalazło zastosowanie podczas obróbki detali elementów, które muszą być wykonane niezwykle precyzyjnie. Przedmioty te są najczęściej produkowane z trudnoskrawalnych materiałów, a co za tym idzie, niepodatnych na innego typu obróbkę.

Proces tej obróbki jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnej, metalowej elektrody. Technologia ta została opracowana z myślą o tym, aby opracowywać powierzchnie, które są trudno dostępne. Elektrodrążenie wgłębne pozwala stworzyć wgłębienia charakteryzujące się tym, że są szczególnie skomplikowane. Takiej obróbce poddaje się również płaszczyzny, które łączą się ze sobą pod kątem ostrym.

Metoda elektrodrążenia wgłębnego jest stosowana podczas wykonywania rowków wpustowych. Jest ona dedykowana do obróbki szczególnie twardych materiałów, które przewodzą prąd. Należą do nich chociażby węgliki spiekane czy stal hartowana.

Elektrodrążenie wgłębne to technologia zapewniająca dużą precyzję oraz powtarzalność obrabianych elementów. Jednak warto przyjrzeć się temu, jakie możliwości niesie za sobą połączenie jej z metodą CNC. Drążenie wgłębne CNC, czyli wykorzystujące urządzenia numeryczne, to proces całkowicie zautomatyzowany. Dzięki temu obróbka taka wyróżnia się jeszcze lepszymi parametrami, jeżeli chodzi o dokładność, szybkość oraz powtarzalność” – mówi ekspert z firmy Narzędziownia WOŹNIAK.

Elektrodrążenie drutowe – co to takiego?

Podczas elektrodrążenia drutowego wykorzystywane jest elektroda, która ma formę drutu. Wykorzystywany drut jest niezwykle cienki – jego średnica jest mniejsza niż 0,5 mm. Dlatego też drążenie drutowe cechuje się tak wysokim stopniem precyzji. To dzięki wycinaniu materiału tym drutem powstają formy wtryskowe, matryce, wykrojniki, które muszą być wykonane dokładnie zgodnie z projektem.

Elektrody w postaci drutu produkuje się najczęściej z miedzi. Służą one do opracowywania i nadawanie kształtu trudnoobrabialnym materiałom. Tak jak w przypadku elektrodrążenia wgłębnego, tak i dzięki drążeniu drutowemu można pracować z materiałami przewodzącymi energię elektryczną - ze stalą szybkotnąca, hartowaną oraz z węglikami spiekanymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas