Artykuł sponsorowany Elastyczne rury preizolowane – postaw na nowoczesne systemy rurociągowe

Elastyczne rury preizolowane – postaw na nowoczesne systemy rurociągowe

Rury preizolowane to dość duża grupa produktów wykorzystywanych do budowy różnego rodzaju systemów rurociągowych, funkcjonujących przede wszystkim w ramach instalacji grzewczych, sanitarnych oraz systemach ciepłowniczych. Nie należy jednak zapominać, że dobór odpowiedniego rodzaju rur uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb związanych ze specyfiką inwestycji, do których mają zostać one wykorzystane, przy czym coraz większa grupa inwestorów decyduje się na zastosowanie elastycznych rur preizolowanych.

Charakterystyka elastycznych rur preizolowanych

Jeszcze w latach 80-tych XX w zdecydowana większość systemów rurociągowych w Polsce tworzona była głównie w oparciu o rury stalowe, które jednak nie były zbyt odporne na działanie wilgoci, uszkodzenia mechaniczne lub na wpływ różnego rodzaju czynników pochodzenia chemicznego. Niemniej jednak w latach 90-tych XX w, zaczęto stosować zdecydowanie bardziej trwałe i dużo nowocześniejsze systemy rur preizolowanych. Popularność tej technologii wynika przede wszystkim z budowy tego typu produktów, które należą do tzw. rur zespolonych i składają się z zewnętrznej rury płaszczowej (ochronnej) i przesyłowej rury wewnętrznej (jednej lub dwóch) oraz umieszczonej pomiędzy nimi warstwy izolacji. Zastosowanie izolacji z pianki poliuretanowej przede wszystkim chroni przewód wewnętrzny, ale pozwala także na zmniejszenie strat ciepła przesyłanej rurą cieczy, a dodatkowo pianka pełni rolę izolacji akustycznej.
Warto przy tym pamiętać, że współcześni producenci rur preizolowanych, tacy jak firma Międzyrzecz Polskie rury preizolowane sp. z o.o., oferują szeroką gamę produktów, na tle których na szczególną uwagę zasługują elastyczne rury preizolowane, stanowiące konstrukcje powstałą przede wszystkim w oparciu o polietylen wysokiej gęstości lub, nieco rzadziej, o giętkie rury stalowe. Wyroby tego typu stosowane są najczęściej do przesyłu wody do centralnego ogrzewania o temperaturze do 90°C lub do przesyłu ciepłej wody użytkowej o temperaturze do 60°C.  
Elastyczne systemy rurowe dostarczane są zazwyczaj na miejsce montażu w formie tzw. zwojów (o długości do 400 mb i zakresie średnic od Dz25 do Dz125), przy czym do wykonania całej instalacji niezbędne jest również zastosowanie różnego rodzaju kształtek i złączek, a także trójników, przejściówek lub zakończeń rurociągów.

Zalety elastycznych rur preizolowanych

Współczesne instalacje ciepłownicze, grzewcze i sanitarne, powstałe w oparciu o elastyczne rury preizolowane, to rozwiązanie niosące ze sobą szereg zalet, z których wspomnieć należy:

  • dowolne kształtowanie trasy rurociągu i omijanie przeszkód,
  • mniejsza ilość połączeń – co sprawia że tego typu rurociągi są samokompensujące
    i cechuje je
    znaczny wzrost niezawodności,
  • obniżenie kosztów – wynikające z potrzeby wykorzystania mniejszej ilości złączek, kształtek, itp.,
  • szybkość oraz łatwość wykonania instalacji,
  • elastyczność umożliwiająca ułożenie poszczególnych instalacji w sposób bezkolizyjny,
  • ·wysoka odporność na korozję, czynniki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne.

Wykorzystanie preizolowanych rur elastycznych, daje ogrom możliwości, przy czym planując tego typu realizację należy pamiętać o prawidłowo wykonanym projekcie systemu rurociągowego oraz doborze materiałów o parametrach dopasowanych do określonej inwestycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas