Materiał Partnera Ekologiczne wyrzucanie: dlaczego warto oddawać złom na skup?

Ekologiczne wyrzucanie: dlaczego warto oddawać złom na skup?

Nagromadziłeś zbyt wiele rzeczy w garażu i domu? Po remoncie masz całe sterty niewykorzystanych materiałów? Nie wyrzucaj ich do śmieci. Zamiast tego sprawdź, czy skup złomu je przyjmie i pozbądź się ich w duchu ekologii i troski o środowisko. Poznaj cztery powody, dla których warto korzystać z usług skupu złomu i metali kolorowych.

Wysypisko czy skup złomu?

Na wysypisko śmieci trafiają nasze codzienne, zmieszane i posegregowane odpady. Co jednak w przypadku, gdy musimy pozbyć się czegoś większego lub metalowego? Wtedy powinniśmy udać się do skupu złomu i metali kolorowych, gdzie możemy sprzedać różne metalowe odpady. Skup metali, w przeciwieństwie do wysypiska, zapłaci nam za odpady, metale i złom, po czym dokładnie je posortuje, podda procesom obróbki i odzyskiwania surowców wtórnych.

4 powody, dla których warto oddawać złom na skup:

  • Środowisko i ekologia:

Na całym świecie codziennie wykorzystuje się miliardy ton puszek i metali, wobec czego utylizacja i przerabianie ich jest tak ważne, zwłaszcza w przypadku popularnych puszek używanych do sprzedaży piwa i napojów gazowanych, które wykorzystane ponownie, tworzą zamknięty obieg produkcyjny. Firmy recyklingowe oraz skupy złomu i metali, takie jak Flor-Met, mają na celu dalsze wykorzystanie odpadów w procesach, dzięki którym metale wracają do obiegu. Dotyczy to nie tylko małych obiektów, jak wspomniane puszki, ale także ogromnych metalowych konstrukcji, np. pozostałości po budowie mostów.

  • Porządki domowe:

Dzięki oddawaniu i sprzedaży metali do skupu pozbywamy się nagromadzonych latami starych urządzeń, garnków czy resztek materiałów remontowych. Większość z nas kocha gromadzić niepotrzebne przedmioty, bo zwykle wydaje nam się, że jeszcze kiedyś się przydadzą. Tymczasem nasza miłość do zbierania często owocuje tym, że nie mamy miejsca i żyjemy w brudnych, przepełnionych śmieciami domach.

  • Dbamy o swoje zdrowie:

Niektóre materiały, takie jak baterie czy akumulatory nie powinny trafiać do zmieszanych odpadów komunalnych, ponieważ powoduje to ogromne zanieczyszczenia gleby i wody, a co za tym idzie kanalizacji, wody pitnej i naszego pożywienia. Zatem, idąc tym tropem, oddawanie metali na skup, gdzie ich miejsce, jest także wyrazem troski o nasze zdrowie i dbania o nasz wspólny ekologiczny dobrostan.

  • Możemy zarobić parę groszy:

Chociaż dla wielu to często jedno z głównych źródeł utrzymania jako dodatkowe także może nieco zasilić domowy budżet. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku sprzedaży na złom ciężkich i większych artykułów gospodarstwa domowego zawierających miedź (jak np. pralka) albo sporej ilości części samochodowych.

Co możemy oddać na skup złomu?

Na skup złomu możemy oddać niemal wszystko. Przede wszystkim są to pozostałości po remontach, takie jak zużyte klamki, ale też stare krany, wanny, żyrandole, a nawet świeczniki, mosiężne figury czy sztućce. Niektóre Firmy recyklingowe, jak Flor-Met, oprócz skupu złomu złomu i metali, prowadzą też skup makulatury. Poza tym oddać do skupu złomu możemy materiały pozostałe po budowie, metalowe części od mebli, stare rury i żeliwne oraz metalowe przedmioty. Do skupu powinniśmy się udać także, jeśli chcemy pozbyć się starych aluminiowych felg, akumulatorów, zużytych kabli, styków elektrycznych, układów scalonych, ale także surowców wtórnych, takich jak szkło i opakowania foliowe.

Przerabianie złomu i odzyskiwanie metali to jeden z powodów, dla których powinniśmy, zamiast wyrzucać puszki, gazety czy metalowe odpady, dostarczać je do profesjonalnych skupów, gdzie mogą być utylizowane i przerabiane. Dzięki temu nie „zalegają” nam w domach i piwnicach i nie są przypadkowo wyrzucane do „zwykłych” śmieci, zanieczyszczając tym samym nasze najbliższe środowisko.

Opracowanie:

Podziel się