Materiał Partnera Drewno – rodzaje i zastosowania. Co wybrać do naszych potrzeb?

Drewno – rodzaje i zastosowania. Co wybrać do naszych potrzeb?

Drewno jest bardzo popularnym i wszechobecnym materiałem. Do jego zalet należy estetyczny wygląd, naturalne pochodzenie, zdrowe oddziaływanie na człowieka, duża wytrzymałość mechaniczna, stosunkowo duża trwałość w czasie, przy zapewnieniu odpowiednich warunków. Wykorzystywane jest w stolarstwie, konstrukcjach, ozdobnictwie. Przyjrzyjmy się poszczególnym gatunkom drewna stosowanego przez człowieka do dalszej obróbki.

Podstawowym podziałem drewna, jest podział ze względu na rodzaj. W ramach tego podziału mamy drewno iglaste i liściaste. Drewno liściaste jest bardziej uniwersalne i pożądane jednak stosunkowo mało dostępne. Ze względu na cenę i dostępność w naszym kraju do konstrukcji znacznie częściej wykorzystuje się drewno pochodzenia iglastego.

Najpopularniejsze gatunki drewna iglastego

Najczęściej wykorzystywanym iglastym drewnem użytkowym są:

  • Sosna,
  • Świerk.

Jak tłumaczą pracownicy Tartaku Topólka, wynika to z szybkiego przyrostu tych gatunków drzew, które nadają się do zastosowań przemysłowych już po 100-150 latach a nie tak jak drzewa liściaste 250 latach. Sosna jest drewnem wytrzymałym na zginanie czy rozciąganie, jednak pod dużym naciskiem jednostkowym odkształca się – jest miękka. Idealna do obróbki mechanicznej. Stosowana jest do konstrukcji dachowych, wiat czy wykończeń dekoracyjnych. Słabo nadaje się na podłogi.

Świerk ma podobne właściwości do drewna sosnowego. Charakteryzuje się nieco większą twardością i wytrzymałością. Trudniej się go obrabia mechanicznie. Stosowane również na dachy czy inne konstrukcje oraz mało eksploatowane elementy dekoracyjne.

Najczęściej stosowane gatunki drewna liściastego

Do najbardziej popularnych gatunków drewna użytkowego liściastego należą:

  • Dąb – drewno typowo stolarskie. Jest cenione za trwałość, twardość i dekoracyjny charakter. Znakomicie nadaje się na meble czy podłogi, gdyż jest odporne na ścieranie. Ze względu na wysoką wartość użytkową nie stosuje się go do konstrukcji. Odpady dębowe są dobrym paliwem dla kominków dekoracyjnych.
  • Jesion – ceniony za wysokie walory estetyczne. Jego kolorystyka jest zróżnicowana. Odznacza się wysoką twardością i odpornością na ścieranie, dlatego też nadaje się na meble czy podłogi.
  • Orzech - drewno stolarskie o bardzo wysokiej estetyce. Jest ciemny, ma skomplikowany wzór słojów. Nadaje się do wszelkiego rodzaju mebli czy wykończeni w postaci listew czy boazerii. Jest mniej trwały względem gatunków twardych.
  • Buk, jest gatunkiem rodzimym, bardzo cenionym przez stolarzy. Stosunkowo miękkie, nadaje się głównie do wyrobu mebli i elementów dekoracyjnych. Podatne na pękanie i wilgoć.
  • Brzoza. typowo miękkie drewno. Bardzo łatwo poddaje się obróbce. Ze względu na delikatność nadaje się tylko na niektóre wyroby stolarskie, użytkowane tylko wewnątrz pomieszczeń. Rekompensuje to ładnym, jasnym wyglądem, którym odróżnia się od innych gatunków.

O tym jakie zastosować gatunki drewna przy poszczególnych pracach wykończeniowych, czy też w budownictwie, dobrze porozmawiać ze specjalistą ds. obsługi klienta w profesjonalnym tartaku, który pomoże dobrać nie tylko gatunek drewna, ale również poziom jego wilgotności i niezbędną ilość.

Opracowanie:

Tartak Topólka

Topólka 127

  • tel. 534 950 474

Podziel się