Materiał Partnera Do jakich zadań wykorzystywane są podnośniki koszowe?

Do jakich zadań wykorzystywane są podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe lub zwyżki używane są przede wszystkim do realizacji prac na wysokościach. Takie sprzęty zwykle zastępują drabiny i rusztowania, a do tego umożliwiają bezpieczne wykonywanie rozmaitych zadań nad ziemią. Należy pamiętać, że prace wysokościowe wymagają nie tylko odpowiedniego sprzętu, lecz również wiedzy i doświadczenia, dlatego powinni zajmować się nimi wykwalifikowani pracownicy. Jednak do jakich konkretnie zadań można stosować koszowe podnośniki?

Główne zastosowanie podnośników koszowych

Podnośniki koszowe to urządzenia, dzięki którym można wykonać wiele prac na różnych wysokościach. Jednak wpływ na ich funkcjonalność, a także możliwości zastosowania ma przede wszystkim rodzaj podnośnika. Ze względu na sposób przemieszczania wyróżniamy podnośniki koszowe samojezdne, montowane na przyczepach i na samochodach. Każdy z tych sprzętów doskonale nadaje się do realizacji pierwszego zadania, jakim jest mycie okien. Gdy słyszymy o myciu okien, wydaje nam się, że to zadanie nie powinno nikomu sprawić większych trudności. W rzeczywistości jest nieco inaczej, szczególnie gdy mowa o ich zewnętrznej stronie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Zastosowanie w tym przypadku podnośników koszowych to doskonała alternatywa dla innych technik alpinistycznych, a do tego jest to znacznie bezpieczniejsze. Podobną pracą, do jakiej można użyć koszowych podnośników, jest czyszczenie elewacji budynków oraz jej malowanie.

Kolejną trudną pracą, której wykonanie znacznie ułatwiają podnośniki koszowe, jest montaż i naprawa rynien. Systemy orynnowania składają się z poziomych rur, a także rury spustowej ułożonej pionowo. W przypadku wysokich obiektów budowlanych wszelkie prace związane z tym systemem są skomplikowane i niebezpieczne, dlatego konieczne jest użycie podnośników koszowych, które zabezpieczą osobę naprawiającą dany element. Poza tym takie urządzenia wykorzystywane są do realizacji prac na dachach. Jednym z często wykonywanych jest naprawa dachów. Każdy wie, że takie roboty wymagają odpowiednich zabezpieczeń, a podnośniki koszowe idealnie nadają się do tego zadania.

Gdzie jeszcze korzysta się z podnośników koszowych?

Pozostając przy pracach na dachu, kolejnym zadaniem, gdzie zastosowanie znalazły podnośniki, jest malowanie dachów. Oczywiście w tym przypadku urządzenia te powinny być wspierane sprzętami z dostępem liniowym. To zagwarantuje nam, że bez problemów dotrzemy do każdej części dachu. Jak tłumaczy specjalista od prac wysokościowych z  Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Goldi z Kędzierzyna-Koźla w województwie opolskim, dzięki podnośnikom koszowym możemy sobie też poradzić z nagromadzonym śniegiem na dachu oraz soplami zwisającymi z jego krawędzi. Poza tym podnośniki koszowe, a także dźwigi można wykorzystywać do prac terenowych. Przykładem może być usuwanie gałęzi drzew, które mogą stanowić zagrożenie np. dla linii energetycznych.

Opracowanie:

Goldi PHU Mariusz Gołdyn

Kędzierzyn-Koźle , Malczewskiego 7

Podziel się