Artykuł sponsorowany Do czego wykorzystuje się tarcicę?

Do czego wykorzystuje się tarcicę?

Tarcica lub inaczej mówiąc obrobione drewno to bardzo powszechnie wykorzystywany surowiec. Wiele branż korzysta z drewna jako materiału budulcowego. I właśnie tak branża budowlana, producenci mebli, majsterkowicze – wszystko to są beneficjenci drewna. W niniejszym artykule postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się obiegowi tarcicy i opisać, do czego się ją najczęściej wykorzystuje?

Jakie tarcice występują na rynku?

W nomenklaturze przemysłu drzewnego można spotkać określenie, że tarcica to produkt uzyskiwany dzięki rozpiłowaniu podłużnym drewna okrągłego.  Ze względu na rozmiar otrzymywanego wyrobu na rynku wyróżnia się:

  • deskę – grubość: 19-45 mm i szerokość: 75-250 mm,
  • bal – grubość: 50-100 mm i szerokość: 100-250 mm,
  • listwę – przekrój poprzeczny od 12/24 do 29/70 mm,
  • łatę – przekrój poprzeczny od 38/63 do 75/140 mm,
  • krawędziak – przekrój od 100/100 do 175/175 mm,
  • belkę – przekrój od 200/200 do 275/275 mm.
Zapytaliśmy pracownika jednego ze śląskich tartaków o to, jakie drewno wykorzystuje się najczęściej do produkcji tarcicy? Powiedział nam, że szczególnymi w Polsce gatunkami drzew są pospolite drzewa jak świerk, sosna, buk, brzoza czy dąb. W naszym pięknym kraju drzewa to rosną bardzo bujnie i nie musimy się obawiać o brak dostępu do doskonałego jakościowo drewna.

Przemysły stosujące tarcicę?

Najbardziej powszechnie wykorzystuje tarcicę branża budowlana. Głownie ze względu na fenomenalne właściwości termiczne drewna. Pod wpływem działania wysokiej temperatury drewno wysycha, dzięki czemu staje się mocniejsze – zupełnie odwrotnie niż stal. Gwarantuje to doskonałe właściwości wytrzymałościowe, możliwość przenoszenia dużych napięć i obciążeń. Ponadto tarcica coraz częściej wykorzystywana jest w przemyśle meblowym i podłogowym. Po krótkotrwałym flircie z płytami wiórowymi producenci mebli sięgają chętniej po tarcicę. Głównym powodem jest zmiana preferencji klientów oraz fakt, że drewniane meble są w stanie służyć przez dziesiątki a niekiedy setki lat. Podłogi drewniane uznaje się za symbol ponadczasowego luksusu. I coś w tym jest, ponieważ nawet wiekowe podłogi drewniane wystarczy odpowiednio wycyklinować i zabezpieczyć, by znów przez kolejne dziesięciolecia cieszyć się ich blaskiem. Ponadto tarcica najgorszej jakości nie jest marnowana, tylko zostaje wykorzystana do produkcji papieru. Jest to przykład doskonałego recyklingu materiału naturalnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas