Materiał Partnera Do czego służy trak tarczowy?

Do czego służy trak tarczowy?

Traki tarczowe służą do cięcia drewna średnio i wielkowymiarowego w zastosowaniach tartacznych, ewentualnie stolarskich. Dzięki swojej wydajności oraz zasadzie działania są jednymi z najbardziej podstawowych maszyn, z których korzysta się podczas obróbki drewna. Tną w sposób precyzyjny i najczęściej wykorzystywane są tam, gdzie liczy się wysoka jakość cięcia. Dowiedz się, do czego dokładnie służy trak tarczowy.

Jakie zadania wykonują traki tarczowe? Do czego służą?

Traki tarczowe oprócz cięcia drewna wykonują również szereg innych operacji. Mogą ciąć w sposób pionowy, poziomy oraz pod różnymi innymi kątami. Część z dostępnych na rynku maszyn ma również możliwość cięcia przez środek – pryzmy. Niektóre z nich posiadają wygodne systemy odprowadzania trocin, co usprawnia prace i pozwala zbierać odpady, powstające w trakcie obróbki. Można wybrać trak tarczowy, który wymaga ręcznego nakładania drewna lub taki, którzy jest wyposażony w automatyczny system podawania.

Na co zwracać uwagę, wybierając trak tarczowy?

Wybierając trak tarczowy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • obecność regulowanego rozmiaru – np. poprzez przekładki lub w sposób automatyczny,

  • średnicę piły tarczowej oraz w szczególności prędkość i wydajność cięcia,

  • możliwość wykonywania cięć centralnych,

  • sposób podawania materiału – przy pomocy rolek do podawania kłód lub prosty,

  • maksymalną możliwą średnicę kłody, a także rodzaj i moc wbudowanego silnika głównego oraz silnika posuwu.

Chociaż mają mniejsze znaczenie, niż wyżej wymienione elementy istotne są zazwyczaj również wymiary traka, jak również jego waga. Pracę uprzyjemni z pewnością możliwość posługiwania się wbudowanym mechanizmem do sterowania za pomocą joysticka oraz regulacja prędkości posuwu na falowniku. Traki tarczowe znajdziemy przykładowo w asortymencie producenta maszyn do obróbki drewna WALTER.

Kiedy warto wybierać traki tarczowe?

Traki tarczowe częściej znajdują zastosowanie zamiast w przemyśle to w mniejszych zakładach związanych z obróbką drewna. Umożliwiają wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć, również takich o niestandardowych kształtach. Warto je wybierać w miejscach, w których zajmujemy się produkcją palet, desek czy tarcicy budowlanej. W razie potrzeby każdy trak można wyposażyć w atrakcyjne mechanizmy dodatkowe takie jak przykładowo rębak, który służy do rozdrabniania odpadów, powstających w czasie obróbki drewna. Wśród innych popularnych elementów wyposażenia dodatkowego można wymienić podajniki drewna i oflisów, obracarki oraz wyciągarki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas