Materiał Partnera Dlaczego warto zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym?

Dlaczego warto zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym?

Słońce to znakomite źródło energii odnawialnej. Z powodzeniem można wykorzystać je do zapewnienia sobie w swoim domu taniej energii elektrycznej. Aby było to możliwe, konieczny będzie zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych, które energię słoneczną zamienią na prąd. Dlaczego warto to zrobić?

Kilka słów na temat ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne inaczej nazywane są ogniwami solarnymi. Mają postać płytek półprzewodnikowych, które zbudowane są z krzemu. Kiedy promienie słoneczne padają na ogniwo fotowoltaiczne, wytrącają z miejsca elektrony na półprzewodnikach. Na skutek tego powstają pary nośników o przeciwnych ładunkach, które ulegają rozdzieleniu z powodu działania pola elektrycznego. Z tej przyczyny na ogniwach solarnych pojawia się napięcie, które można wykorzystać do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu. Nowoczesne panele fotowoltaiczne pracują od świtu do zmroku, nawet w pochmurne dni.

Same panele solarne to nie wszystko

Aby skutecznie korzystać z energii słonecznej, nie wystarczą same panele fotowoltaiczne. Potrzebny będzie cały system, pozwalający ogniwom solarnym na nieprzerwane działanie. Obecnie możemy spotkać się z dwoma rodzajami takich systemów:

  • system automatyczny- tak zwany off grid, to układ zamknięty, w którym energia elektryczna przekazywana jest do akumulatora lub wykorzystywana na bieżąco
  • system otwarty- inaczej nazywany on grid, to elektrownie słoneczne, które nie zostały wyposażone w akumulatory. Nadwyżki energii elektrycznej są odprowadzane do sieci publicznej za stosowną opłatą.

Ile to kosztuje?

W Polsce elektrownie słoneczne nie są jeszcze tak bardzo popularne. Koszt ich montażu jest raczej wysoki, choć w pełni opłacalny. Cena ogniw fotowoltaicznych zależna jest przede wszystkim od posiadanych przez nie parametrów takich jak: tolerancja mocy, moc szczytowa, maksymalne napięcie systemu i mocy. Krzemowe ogniwa solarne o dobrej jakości uda nam się zakupić za około 2000zł. Do tego należy doliczyć koszty związane z montażem ogniw fotowoltaicznych, ich konfiguracją i zabezpieczeniem. Domowa elektrownia słoneczna powinna posiadać od kilku do kilkunastu paneli, choć w dużej mierze jest to uzależnione od zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Jak doradza pan Łukasz Ustaszewski- właściciel firmy, która zajmuje się projektowaniem i budowaniem elektrowni fotowoltaicznych- mimo początkowo wysokich kosztów inwestycji, warto się na nią zdecydować. Głównie ze względu na oszczędności związane ze zmniejszeniem opłat za prąd lub nawet ich całkowitym wyeliminowaniem. Domowa elektrownia słoneczna może działać bezawaryjnie nawet przez 25 lat. W większości przypadków na cały ten czas zyskujemy na nią gwarancję producenta. To, że inwestycja się zwróci jest pewnie. A i cykliczne podwyżki cen prądu przestaną nas dotyczyć, ponieważ wyprodukujemy go sobie samodzielnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas