Materiał Partnera Dlaczego warto segregować odpady?

Dlaczego warto segregować odpady?

Ekologia to pojęcie, które z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością w social mediach. Gwiazdy oraz celebryci nawołują nas do tego, abyśmy żyli bardziej eko! Jak to jednak zrobić, aby rzeczywiście pomóc planecie? Można zacząć od segregacji śmieci, które produkujemy we własnym otoczeniu każdego dnia. O tym, dlaczego warto oraz co dzieje się z segregowanymi odpadami, dowiedzie się z artykułu.

Segregacja śmieci - wymierne korzyści

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy myśleć segregując śmieci, to fakt, że w ten sposób pomagamy naszej planecie. Dzięki odpowiedniej gospodarce odpadami świat jest zwyczajne czystszym miejscem, w którym przyjemniej się żyje.

Jeżeli chodzi o korzyści dnia codziennego, prawidłowa segregacja śmieci sprawia, że zmniejsza się koszt utrzymywania wysypisk śmieci, co jest konsekwencją ogólnego spadku ceny wywozu odpadów. 

Segregacja odpadów ma również bezpośredni wpływ na ilość śmieci składowanych na wysypiskach. Dlaczego? Ponieważ niektóre śmieci to tak zwane surowce wtórne, w które można tchnąć nowe życie. Ponowne wykorzystanie zużytych materiałów sprawia również, że naturalne zasoby Ziemi nie są tak silnie eksploatowane, jak to miało miejsce jeszcze parę lat wstecz.

Mniej śmieci na wysypiskach to również mniejszy poziom zanieczyszczenia gleby oraz okolicznego środowiska, co z kolei korzystnie wpływa na świat zwierząt i roślin, a także ludzi mieszkających w pobliżu takich składowisk.

Recykling materiałów wtórnych

Tak naprawdę największą zaletą segregacji śmieci jest możliwość ich ponownego wykorzystania. To właśnie ten aspekt jest najistotniejszy i to on jest przyczyną poprawienia jakości powietrza, wody, a także gleby. Jednak jakie konkretnie materiały można poddać recyklingowi? Mowa o makulaturze, tworzywach sztucznych, szkle, metalu oraz aluminium. Powinniśmy je segregować każdego dnia we własnym gospodarstwie domowym, ale nie tylko - możemy zrobić więcej! Zdarza się, że po remoncie domu czy mieszkania zostają wielkogabarytowe śmieci, których nie można po prostu wyrzucić. Jeżeli nadają się do recyklingu, można sprzedać w miejscu takim jak BONTA Skup Złomu. Tam odpady zostaną poddane odpowiednim procesom przeróbki, a następnie sprzeda się je dalej i przerobi na papier, szklane butelki, naczynia, puszki czy części do różnych maszyn i urządzeń. Takie działania sprawiają, że nic się nie marnuje, materiały są wykorzystywane w stu procentach, a korzystamy na tym nie tylko my, ale również cała nasza planeta i przyszłe pokolenia.

Opracowanie:

Bonta Bonikowska Anna Skup złomu skład opału

Skierniewice , Jana III Sobieskiego 79 , BAZA PKS

Podziel się