Artykuł sponsorowany Dlaczego warto posiadać czujniki czadu i gazu?

Dlaczego warto posiadać czujniki czadu i gazu?

Nie bez powodu nazywamy czad i gaz cichymi zabójcami. Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia traci życie kilkadziesiąt osób, natomiast setki trafiają do szpitala. Dlatego ochrona przed tym zagrożeniem jest koniecznością. Szczególnie skutecznym zabezpieczeniem są czujniki tlenku węgla oraz gazu. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, a ich zadaniem jest ostrzeganie w czasie, gdy stężenie szkodliwych substancji przekracza bezpieczne normy. 

Dlaczego tak łatwo można się zatruć gazem lub czadem?

Gaz ziemny, propan i butan stanowią zagrożenie, ponieważ duże stężenie tych substancji może być przyczyną wybuchu albo zasłabnięcia spowodowanego niedostateczną ilością tlenu w powietrzu. 

Niezwykle groźny jest również czad, czyli tlenek węgla. To bezwonny, niewidoczny gaz. Pojawia się w czasie niecałkowitego spalania w urządzeniu grzewczym, szczególnie wtedy, gdy brakuje dostępu do świeżego powietrza. Powodem zatrucia czadem może być nieprawidłowa eksploatacja budynku, wadliwe instalacje, niedrożne przewody dymowe lub wentylacyjne.

Osoby, które są najbardziej narażone na zatrucie czadem lub gazem posiadają w domu tradycyjne kotły węglowe, piecyki gazowe, kominki itp. Często zapominają o regularnych przeglądach oraz częstym wietrzeniu pomieszczeń, co może być przyczyną tragedii.

Czujniki czadu i gazu – jak działają i gdzie je zamontować?

Owe urządzenia działają w dość prosty sposób. Kontrolują stopień stężenia szkodliwego gazu w pomieszczeniu. Kiedy zostanie on przekroczony, pojawia się alarm dźwiękowy oraz świetlny. W detektorze znajduje się ogniwo elektrochemiczne, które wywołuje reakcję utleniania przy obecności gazu, co następnie powoduje przepływ prądu i włączenie sygnału.

Dlatego we właściwym momencie zostajemy uprzedzeni o nagłym zwiększeniu się ilości niebezpiecznej substancji w otoczeniu. Możemy natychmiast reagować, np. otwierając okno, i tym samym, przewietrzyć pomieszczenie. 

Czujnik tlenku węgla powinien znajdować się w pomieszczeniu, gdzie ulokowane są urządzenia grzewcze, w tym także piecyki naftowe, piece kaflowe czy węglowe. Czad jest cięższy od powietrza, czyli znajduje się na niewielkiej wysokości. 

Czujnik powinien być zamontowany na wysokości ok. 150 cm nad podłogą, blisko urządzenia grzewczego. Zaleca się, aby nie zasłaniać go meblami, zasłonami – to ważne, aby dopływało do niego nieustannie powietrze. Bardzo często montuje się je w łazience, co jest wielkim błędem, ponieważ to pomieszczenie zazwyczaj jest niewielkie, a w dodatku nie ma okien. Są to okoliczności prowadzące do tragedii.

Czujnik gazu ziemnego, który ma na celu ochronę przed zatruciem oraz przed eksplozją, powinno się zamontować na ścianie, na wysokości ok. 2 m, w odległości 15-30 cm od sufitu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu w domu czujników czadu i gazu. Tak niewiele potrzeba, by uniknąć tragedii. W tym celu warto zgłosić się do fachowców z firmy Jolgaz, z siedzibą w Łodzi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas