Artykuł sponsorowany Dlaczego warto korzystać z obróbki metali przy wykorzystaniu maszyn CNC?

Dlaczego warto korzystać z obróbki metali przy wykorzystaniu maszyn CNC?

Obróbka metali przy wykorzystaniu maszyn sterowanych komputerowo, weszła do powszechnego użycia jeszcze w dwudziestym wieku. Precyzyjny proces obróbki skrawaniem przy wykorzystaniu maszyn CNC (computerized numerical control), pozwala na uzyskanie wysokiej jakości elementów, przy jednoczesnej poprawie efektywności i wydajności procesu. Ogólna zasada obróbki na frezarkach sterowanych numerycznie, jest taka sama, jak w przypadku maszyn tradycyjnych. Różnica polega na ty, że w przypadku maszyn CNC, kontrolę przejmuje komputer.

Różnice między frezowaniem ręcznym, a frezowaniem sterowanym komputerowo

Podczas frezowania tradycyjnego, wszystkie czynności związane z obsługą frezarki, takie jak ustawienie pozycji narzędzia, posuwów, włączanie i wyłączanie urządzenia, pobieranie i mocowanie narzędzi, dobór obrotów – wykonywane są przez człowieka pełniącego funkcję operatora frezarki. W przypadku maszyn CNC, za wykonywanie tych czynności odpowiedzialny jest program komputerowy. Umożliwia to wyeliminowanie błędów ludzkich, przyspieszenie pracy oraz gwarantuje wysoką powtarzalność wykonywanych elementów.

Technologia frezowania CNC daje niemal nieograniczone w kształtowaniu elementów wykonanych z metalu. Pozwala na wytwarzanie profili o dużym stopniu skomplikowania, z gwarancją wykonania dużych ilości identycznych elementów, a przy tym wydajność pracy frezarek CNC jest kilkunastokrotnie większa, niż urządzeń sterowanych ręcznie, ponieważ program komputerowy sterujący pracą urządzenia nie tylko wykonuje ruch narzędziem, ale także dokonuje jego wymiany, w czasie krótszym, niż robi to człowiek.

Na czym polega działanie maszyn sterowanych komputerowo?

Stosowanie frezarek sterowanych cyfrowo przyspiesza proces obróbki metalu, gwarantuje wysoką dokładność i powtarzalność. Aby przystąpić do pracy na urządzeniu sterowanym przez program komputerowy, konieczne jest jego wcześniejsze zaprogramowanie. Czynność ta polega na wpisaniu w urządzenie sekwencji ruchów, jakie ma wykonać narzędzie do obróbki skrawaniem, aby uzyskać pożądany kształt wykonywanego elementu. Specjalista z Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego Pawła Laskowskiego musi w tym celu przenieść informacje z dokumentacji technicznej, czyli rysunków do plików urządzenia. Czasem zdarza się, że sekwencję obróbki wprowadza się do programu komputerowego, wyłącznie na podstawie wyglądu elementu wzorcowego, dlatego wymagana jest znajomość działania urządzenia i technologii obróbki. Później proces obróbki przebiega już automatycznie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas