Artykuł sponsorowany Dlaczego utylizacja tworzyw sztucznych jest ważnym i potrzebnym działaniem?

Dlaczego utylizacja tworzyw sztucznych jest ważnym i potrzebnym działaniem?

Ilość odpadów z tworzyw sztucznych w otoczeniu człowieka jest zatrważającą i budzi obawy o przyszłość naszej planety. Za chwilę przekroczmy granicę wytrzymałości środowiska naturalnego i staniemy się świadkiem jego zagłady. Dlatego tak cenne są wszelkie działania zatrzymujące degradację przyrody. Jednym z nich jest właściwe gospodarowanie odpadami i utylizacja tworzyw sztucznych. Przeczytaj i dowiedz się, jak jest to ważne.

Tworzywa sztuczne ogromnym zagrożeniem dla naszego świata

Świat tonie w śmieciach, a najbardziej zagrożony jest przez tworzywa sztuczne, których czas degradacji sięga nawet 1000 lat. Zalegają one wszędzie, w lasach, na polach, spływają rzekami do mórz, zabijają zwierzęta i niszczą roślinność. Przeciętny człowiek spożywa tygodniowo 5 gramów tworzyw sztucznych. Niesamowite, prawda? Zagrożenie jest ogromne i wzrasta z roku na rok. Na szczęście alarmistyczne prognozy pobudzają do refleksji i działania.

Potrzeba ochrony środowiska naturalnego wymusza racjonalne gospodarowanie odpadami komunalnymi i przemysłowymi. Restrykcyjne przepisy unijne określają warunki utylizacji niebezpiecznych odpadów oraz zasady segregacji śmieci. Rosnąca świadomość zagrożeń powoduje wzrost zainteresowania przedsiębiorstw utylizacją i przetwórstwem odpadów z tworzyw sztucznych. Jedną z firm wpisujących się w ten nurt jest Zakład Recyklingu Wtórplast Recykling z Czapur pod Poznaniem.

Zagospodarowanie tworzyw sztucznych

Utylizacja tworzyw sztucznych rozpoczyna się od skupu tworzyw sztucznych, odzyskiwanych z odpadów komunalnych, pobudowlanych i odpadów poprodukcyjnych. Najczęściej są to różnego typu plastikowe opakowania, a także palety z tworzyw sztucznych, beczki, rury HDPE i PVC oraz plastikowe elementy pojazdów, urządzeń i sprzętów AGD. Wszystkie te odpady poddaje się segregacji, a następnie obróbce. Najczęściej stosuje się recykling mechaniczny, który nie powoduje zmian w strukturze chemicznej surowca wyjściowego. Odpady poddaje się rozdrobnieniu w specjalnych młynach i otrzymuje recyklaty, czyli granulaty. Są one wartościowym surowcem, który powtórnie wykorzystywany jest w produkcji przemysłowej.

Jakie korzyści płyną z utylizacji tworzyw sztucznych?

Korzyści z utylizacji tworzyw sztucznych należy rozpatrywać w dwóch kategoriach, ekologicznej i ekonomicznej. Recykling plastiku jest receptą na rosnące zanieczyszczenie środowiska. Segregacja i utylizacja tworzyw sztucznych zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach, wpływa na oszczędność energii oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia wód i powietrza. Nie bez znaczenia jest wymiar ekonomiczny utylizacji odpadów. Ponowne wykorzystanie regranulatów generuje duże oszczędności w całej gospodarce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas