Materiał Partnera Dlaczego przy piaskowaniu, tak ważny jest dobór odpowiedniego ścierniwa?

Dlaczego przy piaskowaniu, tak ważny jest dobór odpowiedniego ścierniwa?

Przeprowadzając piaskowanie części maszyn, czy też konstrukcji stalowych obecnie bardzo rzadko używa się tradycyjnego ścierniwa, jakim jest piasek. Znacznie lepsze efekty dają inne materiały ścierne, które ze względu na różną frakcję, właściwości stosowane są do różnych czyszczonych powierzchni. Zobaczmy, jak dobór ścierniwa wpływa na efekt piaskowania?

Czyszczenie metodą strumieniowo-ścierną wymaga znajomości właściwości fizycznych zarówno materiałów poddawanych piaskowaniu, jak i używanych do czyszczenia ścierniw.

Jakie materiały używane są w procesie piaskowania?

Do piaskowania od dawien dawna stosowany jest przesiany piasek, drobiny kwarcu. Poza nim w zakładach zajmujących się profesjonalnie piaskowaniem spotkasz się z takimi materiałami jak:

 • Piasek szklarski,

 • Żużel pomiedziowy,

 • Kulki szklane,

 • Korund,

 • Szlaka miedziowa,

 • Śrut,

 • Metal,

 • Suchy lód,

 • Mineralne granaty,

 • Części organiczne roślin jak np. skorupy orzechów.

To, jaki rodzaj materiału zostanie użyty do piaskowania, zależy (poza efektem, jaki oczekujemy uzyskać i materiałem, jaki będziemy czyścić) również od posiadanego urządzenia, rodzaju piaskarki. Przykładem mogą być piaskarki ciśnieniowe, których budowa jest przystosowana do każdego ww. materiału.

Ścierniwa między sobą różnią się trwałością, najtrwalszy i zarazem bardzo chętnie stosowany jest elektrokorund, czyli ścierniwo, które występuje w dwóch odmianach:

 • Elektrokorund zwykły – materiał syntetyczny zalecany do czyszczenia stali, metali, kamienia, drewna i cegły

 • Elektrokorund szlachetny – zbudowany z tlenku glinu i stosowany do piaskowania przedmiotów ze stali kwasoodpornej, a także metali kolorowych i aluminium.

W przypadku piaskowania materiałów, gdzie niezalecane są duże amplitudy temperatur, świetnie sprawdzi się węglik krzemu, który jest jednoczenie twardy i odporny na wahania temperatur. Zwracając się do profesjonalnej firmy, zawodowo zajmującej się piaskowaniem jak, chociażby firma Skorpion-Piaskowanie Damian Rowiński zyskasz pewność, że pracownicy dobiorą materiał zgodnie z właściwościami fizycznymi poddawanemu czyszczeniu produktowi, dobierając odpowiedni do oczekiwanego rezultatu rodzaj ścierniwa.

Jak rodzaj urządzenia wpływa na użyty materiał ścierny?

W przypadku piaskarek przy wyborze materiału roboczego nie może być mowy o pomyłce. Złe użycie ścierniwa grozi nie tylko w procesie piaskowania, ale może prowadzić do poważnej awarii urządzenia. Co istotne błąd fizyczny operatora piaskarki często skutkuje odmową wykonania naprawy gwarancyjnej ze względu na złą eksploatację urządzenia.

W przypadku piaskarek wirnikowych można używać wyłącznie śruty metaliczne, a w piaskarkach inżektorowych z kolei takich materiałów jak: elektrokorund, granulat szklany, drobny śrut.

Z punktu widzenia właściwego wykonania usługi piaskowania musimy zwrócić uwagę na kształt, gabaryty oraz materiał, z jakiego wykonany jest produkt, nie zapominając o ocenie stopnia jego zabrudzenia. Kształtem i granulacją ścierniwa możemy regulować dokładność i siłę czyszczenia, w przypadku użycia zbyt dużej średnicy materiału ściernego, czyli pracy ze zbyt dużą energią kinetyczną grozi nam przedziurawienie czyszczonych powierzchni.

Opracowanie:

Skorpion-Piaskowanie Damian Rowiński

Kołobrzeg , Wileńska 6B lok. 45

Podziel się