Artykuł sponsorowany Dlaczego nie wolno wyrzucać baterii wraz z innymi odpadami?

Dlaczego nie wolno wyrzucać baterii wraz z innymi odpadami?

Tylko w samej Polsce sprzedaje się około 400 milionów baterii rocznie. Od 80 do nawet 85% z nich stanowią wyroby jednorazowe, które kupuje dosłownie każdy. Tak ogromne ilości stwarzają realny problem dotyczący prawidłowej utylizacji tego typu produktów. Okazuje się bowiem, że w kontekście ekologicznym jedną z najgorszych możliwych do podjęcia decyzji jest zmieszanie baterii z innymi odpadami i wyrzucenie ich do ogólnodostępnego pojemnika. Dlaczego?

Z jakich powodów zużyte baterie są niebezpieczne dla środowiska?

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o substancje, które znajdują się w składzie baterii. Mowa tutaj m.in. o ołowiu, kadmie, licie raz niklu. Pierwiastki te – zgromadzone w jednym miejscu w znacznych ilościach – mają niszczący wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale także na organizm człowieka. Nieodpowiedzialne i celowe umieszczanie baterii w pojemnikach na śmieci można zatem porównać do umyślnego rozrzucania wokół siebie niebezpiecznej trucizny.

Badania przeprowadzone przez naukowców jasno udowadniają, że ołów i kadm przyczyniają się do problemów m.in. z funkcjonowaniem wątroby oraz osłabiają układ kostny. Zadbanie o właściwy recykling baterii powinno być zatem traktowane w kategoriach oczywistości. Przemawia za tym również fakt, że niepozorna bateria wykorzystywana do zasilania zegarków czy zabawek – jeśli zostanie po prostu wyrzucona na ziemie – skazi około 1m3 gruntu. Aby uświadomić sobie skalę zagrożenia, wynik ten należy przemnożyć przez 400 milionów – i to jedynie w skali roku. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co zrobić ze zużytymi bateriami?

Najlepszym z dostępnych rozwiązań jest skorzystanie z recyklingu baterii. W jaki sposób to zrobić? Opcje są dwie. Zużyte produkty można samodzielnie odnieść do specjalnie przygotowanych pojemników, które najczęściej ustawiane są w sklepach, galeriach handlowych czy szkołach. Jest to wariant przewidziany przede wszystkim dla zwykłych użytkowników, którzy nie dysponują dużymi ilościami baterii.

Natomiast firmy czy instytucje posiadające ich znaczną ilość mogą włączyć się w system recyklingu, korzystając z usług wyspecjalizowanych przedsiębiorstw zajmujących się odbiorem oraz dalszym przetwarzaniem takich jak Sol-Hurt. Dlaczego warto to zrobić? Po pierwsze, w ten sposób spełnia się obowiązek prawny, a po drugie natomiast – można uniknąć nie tylko wielu problemów, ale także wyrzutów sumienia. Co warte podkreślenia – aż 90% materiałów, z których jest wykonana bateria, da się skutecznie odzyskać, a co za tym idzie, przekazać do ponownego wykorzystania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas