Materiał Partnera Dlaczego folia pęcherzykowa działa antystresowo?

Dlaczego folia pęcherzykowa działa antystresowo?

Czy wiesz, że w ostatni poniedziałek stycznia jest obchodzony Bubble Wrap Appreciation Day, czyli „Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej”? Niezaprzeczalnie jest to jeden z najbardziej uzależniających wytworów ludzkości. Chociaż przede wszystkim pełni funkcje ochronne i służy do pakowania oraz zabezpieczania delikatnych przedmiotów, folia bąbelkowa działa też… antystresowo! Wynaleziona w latach 50, skutecznie stymuluje fale mózgowe. W jaki sposób?

Działanie antystresowe folii bąbelkowej

Nie każdy wie, że początkowo folia bąbelkowa miała być po prostu tapetą. Zaprojektowali ją Alfred Fielding i Mark Chavannes, jednak wynalazek nie został wyprodukowany. Mimo wszystko w końcu odnalazła zastosowanie w przemyśle i obecnie jest jednym z najlepszych produktów do ochrony towarów. Ponadto ma doskonałe działanie antystresowe. Jak to jest możliwe?

Dźwięk pękających bąbelków stymuluje fale mózgowe. Wpływa to na produkcję endorfin, czyli nadzwyczaj cennych hormonów szczęścia. Naukowcy porównują więc folię bąbelkową do czekolady. Nie da się ukryć, że ta pierwsza jest tańszym – oraz zdecydowanie zdrowszym niż cała tabliczka słodkości – sposobem na stres. Docenił to między innymi najdłużej pstrykający człowiek w historii, który poświęcił temu zajęciu bez przerwy 24 dni, 8 godzin, 24 minuty i 25 sekund. Rekord należy do… Polaka!

Z dobrodziejstw folii korzystają pracownicy, uczniowie i studenci. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie znajdowała się ona na korytarzach w trakcie sesji. Na przystankach w Mediolanie zaś rozwieszono arkusze folii bąbelkowej, by pasażerowie się nie denerwowali, czekając na autobus. Przy folii artysta umieścił też wyjaśnienie: "Antystres za darmo".

Jakie jest inne zastosowanie folii bąbelkowej?

Pierwotnie folia bąbelkowa jest przeznaczona do ochrony przedmiotów. Zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ma znakomite właściwości izolacyjne i amortyzacyjne. Ponadto chroni przed wilgocią i wstrząsami, odnajduje zastosowanie w praktycznie każdym przemyśle, a także podczas przeprowadzek, wysyłek towarów i przechowywania kruchych elementów.

Jak mówi specjalista z firmy eM-PLAST, folia bąbelkowa wiedzie prym w branżach meblarskiej, szklarskiej, elektronicznej, medycznej i spożywczej. Poza tym nierzadko pełni rolę wypełniacza wewnątrz opakowań – szczególnie przy szklanych przedmiotach. Solidnie otula towar.

Nie każdy też wie, że folia tego typu może być tymczasowym izolatorem nieszczelnych otworów okiennych, a nawet doniczek – chroni rośliny przed siarczystym mrozem. Z jej właściwości mogą skorzystać kierowcy w zimowe dni. Położona na przedniej szybie samochodowej nie dopuszcza do osadzania się szronu.

 

 

Podziel się