Artykuł sponsorowany Dezynfekcja sieci wodociągowej

Dezynfekcja sieci wodociągowej

Wodociągi to skomplikowana sieć dystrybucji i przepływu wody. Dla zachowania jej prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej jakości wody. Dlatego co pewien czas należy przeprowadzać skuteczne zabiegi czyszczenia, dezynfekcji sieci wodociągowej, a także prowadzić systematyczny monitoring stanu higienicznego wody. Zapobiegnie to wystąpieniu niechcianych awarii, ale przede wszystkim pozwoli zapobiec rozwojowi epidemii.

W sieci wodociągowej i kanalizacyjnej podczas jej użytkowania gromadzą się niebezpieczne żywe i przetrwalnikowe kultury bakterii oraz inne organizmy patogenne mogące prowadzić do wystąpienia awarii i epidemii. Celem dezynfekcji wody jest więc ich zniszczenie i zapobieżenie ich ponownego wystąpienia.

Zagrożenia w sieci wodociągowej

Sieci wodociągowe charakteryzuje się dużą awaryjnością. Jest to związane z wykorzystanymi materiałami instalacyjnymi, które często są przestarzałe i niekonserwowane przez długie lata. Ponadto może gromadzić się w niej dużo zanieczyszczeń, które prowadzą często do wystąpienia rozszczelnień i pękania przewodów. To wiąże się z niebezpieczeństwem zakażenia instalacji bakteriami oraz chemicznymi zanieczyszczeniami, a w konsekwencji zdrowia człowieka. Coraz częstszym problemem jest powstawanie biofilmu, czyli wielokomórkowej struktury bakterii otoczonej warstwą organicznych i nieorganicznych substancji. W nieoczyszczonych i nieodkażonych instalacjach z biofilmem zachodzi proces korozji biologicznej, który może prowadzić do powstawania wżerów. Jest to idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów i jednocześnie tworzy trudne do usunięcia konglomeraty mikroflory i materii nieorganicznej. Dlatego tak ważne jest systematyczne dokonywanie przeglądów i dezynfekcji istniejącej sieci wodociągowej.

Sposoby dezynfekcji sieci wodociągowej

Podobnie jak w przypadku uzdatniania wody istnieje kilka sposobów dezynfekcji sieci wodociągowej. Najczęściej wykorzystywane są do tego środki chemiczne i roztwory mocnych utleniaczy jak dwutlenek chloru, nadtlenek wodoru z kwasem nadoctowym oraz podchloryn sodu. I tak podchloryn sodu pomaga w usunięciu powstałego w sieci biofilmu bakteryjnego. Skuteczność tego składnika uzależniona jest od wartości pH, czyli im niższe pH tym wyższa skuteczność działania środka. Bioflm bakteryjny może być też usunięty przez z nadtlenek wodoru z kwasem nadoctowym. Ma on też silne właściwości dezynfekcyjne. Dwutlenek chloru zakłóca z kolei transport składników odżywczych przez ściany komórkowe. Prowadzi to do śmierci komórki, czyli w szybki sposób niszczy zarodniki, bakterie i wirusy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas