Artykuł sponsorowany Czym właściwie jest obróbka wiórowa i obróbka ścierna?

Czym właściwie jest obróbka wiórowa i obróbka ścierna?

W produkcji takich elementów, jak koła zębate czy też śruby, naprawdę ważnym etapem jest obróbka skrawaniem. Dzięki niej mamy możliwość uzyskiwania dowolnego kształtu oraz niestandardowych wymiarów. Wbrew pozorom ta metoda posiada obecnie szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Możemy wyróżnić kilka różnic między obróbką ścierną a wiórową, którą postaramy się przedstawić.

Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to tak naprawdę różne metody, które dają nam możliwość modelowania brył z takich materiałów jak metal czy też tworzywa sztuczne. Głównym zadaniem tego typu obróbki jest nadawanie specjalnej wielkości, kształtu oraz właściwości. Skrawanie to nic innego jak oddzielanie od bryły nadmiaru materiału. W ofercie wykwalifikowanej firmy Min, gdzie właścicielem jest Jacek Kopczyński, znajdziemy obróbkę skrawaniem. Badania dowodzą, że około 50 procent produkowanych elementów na potrzeby maszynowego przemysłu zostaje tworzone przy wykorzystywaniu tej metody. Mamy możliwość podzielenia jej na dwie kategorię, a mianowicie obróbkę wiórową oraz ścierną. Warto dokładnie zapoznać się z wszelkimi różnicami, jakie występują między etapami prac. Posiadanie odpowiedniej ilości informacji sprawi, że wszelkie prace będą przebiegały dużo sprawniej.

Różnica między obróbką wiórową a ścierną

Obróbka wiórowa polega na tym, że naddatek oddzielany przyjmuje postać charakterystycznych wiórów spiralnych. Tego rodzaju obróbka wykonywana jest specjalistycznym narzędziem z określoną liczbą ostrzy o geometrii regularnej. Do tych czynności możemy zaliczyć między innymi frezowanie, toczenie, wiercenie oraz wytaczanie. Z kolei obróbka ścierna to głównie etap wykończeniowy. Tą metodą możemy sprawić, że otrzymywane elementy będą miały idealne właściwości oraz parametry. Na tym etapie do prac możemy zaliczyć między innymi polerowanie, honowanie oraz szlifowanie. W obróbce ściernej stosuje się niewielką głębokość skrawania. Do tych czynności wykorzystuje się luźne ziarna ścierne w postaci osełek, tarczy czy pasty. Wbrew pozorom obróbka materiałów metoda CNC to naprawdę bardzo trudny oraz wymagający proces, który wymaga od wielu osób specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Warto poznać wszelkie informacje na temat obróbki materiałów przy pomocy metody CNC.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas