Materiał Partnera Czym się zajmują laboratoria pomiarowe?

Czym się zajmują laboratoria pomiarowe?

W warunkach laboratoryjnych przeprowadza się różne badania. Laboratorium pomiarowe zajmuje się precyzyjnymi pomiarami, których przeprowadzenie nie jest możliwe w innych ośrodkach ze względu na brak wiedzy lub sprzętu pomiarowego. Mianem laboratorium określa się całą jednostkę organizacyjną, czyli zarówno spełniające określone wymogi pomieszczenia, jak i znajdujący się w nich sprzęt oraz pracujące zespoły ekspertów.

 

W jakim celu tworzy się laboratoria pomiarowe?

Laboratoria pomiarowe powstają w ściśle określonym celu. Ich działanie pozwala na dokonywanie różnorodnych, specjalistycznych pomiarów, które dotyczą między innymi wielkości fizycznych, czyli np. długości i kąta. W laboratoriach pomiarowych dokonuje się także pomiarów optyczno-wizyjnych, pomiarów chropowatości oraz pomiarów twardości. Co więcej, w laboratorium pomiarowym ma miejsce wzorcowanie przyrządów pomiarowych, a także walidacja i opracowywanie procedur pomiarowych. W laboratoriach pomiarowych stosowany jest specjalistyczny sprzęt pomiarowy, który pozwala na precyzyjne określenie wielkości fizycznych. Wykonywanie pomiarów dokonywane jest zgodnie z zasadami metrologii, czyli nauki, która określa nie tylko zasady prawidłowego dokonywania pomiarów, ale także zasady interpretacji otrzymanych podczas pomiarów wyników.

- Profesjonalne usługi pomiarowe pozwalają na uzyskanie precyzyjnych wyników. Są one przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów z wykorzystaniem zaawansowanego technologicznie sprzętu najnowszej generacji – wyjaśnia ekspert z firmy BM Perfekt z Lublina.

 

Jak wybrać dobre laboratorium pomiarowe?

Wybór laboratorium pomiarowego powinien uwzględniać przede wszystkim doświadczenie jednostki w przeprowadzaniu różnego typu pomiarów. Warto zwrócić uwagę na stopnień przeszkolenia jego pracowników, bo odpowiednia wiedza jest kluczowa podczas pracy z urządzeniami pomiarowymi nowej generacji. Nie mniej ważne jest to, aby wybierając laboratorium pomiarowe, kierować się specyfiką powierzanego specjalistom zlecenia. Każde z laboratoriów pomiarowych powinno wystawiać protokół po wykonaniu pomiarów, który musi być zgodny z obowiązującymi normami. Dobre laboratorium pomiarowe musi dysponować odpowiednim zapleczem sprzętowym, bo to dzięki niemu możliwe jest precyzyjne i fachowe przeprowadzenie pomiarów. Park maszynowy laboratorium musi uwzględniać różnorodne, nowoczesne i właściwie dobrane do specyfiki wykonywanych pomiarów urządzenia pomiarowe. Profesjonalne laboratoria pomiarowe mają zaplanowany, ustanowiony i wdrożony system zarządzania jakością zgodnie z Normami Międzynarodowymi, które są powszechnie obowiązujące w Polsce np. norma PN-EN ISO 9001:2015.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas